Przejdź do treści głównej
PRZEJDŹ NA NOWĄ STRONĘ
FUNDUSZE EUROPEJSKIE DLA ŚLĄSKIEGO
2021-2027

Porozmawiajmy o Funduszach Europejskich na DOFE 2022 – debata oksfordzka


2022-09-07 08:01

Grafika promująca debatę oksfordzą w ramach DOFE 2022

Porozmawiajmy o Funduszach Europejskich

Zapraszamy do udziału w debacie oksfordzkiej na temat Funduszy Europejskich w województwie śląskim podczas Dni Otwartych Funduszy Europejskich (DOFE) 2022.

Debata odbędzie się 7 października w Planetarium Śląskim przy Alei Planetarium 4 w Parku Śląskim w Chorzowie. Debata rozpocznie się o godz. 11:00.

W debacie mogą wziąć udział uczniowie szkół średnich pod nadzorem merytorycznym nauczycieli.

Dzięki formule debaty oksfordzkiej uczestnicy będą mogli rozwinąć zdolności przydatne w dalszym życiu zawodowym – takie jak praca w zespole, umiejętność prezentacji i celnej argumentacji.

Jak zgłosić się do debaty?

Aby wziąć udział w debacie należy przesłać wypełniony FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY do 28 września 2022 roku na adres: agnieszka.cieplik@slaskie.pl.

Przy wyborze uczestników zdecyduje kolejność zgłoszeń. Uczestnicy wybrani do debaty zostaną poinformowani o swoim udziale mailowo lub telefonicznie najpóźniej 29 września 2022 r.

Poprzez zgłoszenie uczestnik wyraża zgodę na:

  • wzięcie udziału w debacie na warunkach określonych w REGULAMINIE;
  • przetwarzanie swoich danych osobowych przez organizatora w zakresie niezbędnym dla przeprowadzenia debaty na warunkach określonych w § 6 regulaminu;
  • opublikowanie przez organizatora na łamach stron internetowych, portali społecznościowych oraz w informacjach medialnych wizerunku uczestnika oraz – w uzasadnionym przypadku – imienia i nazwiska uczestnika.

Zasady debaty

O debacie:

Debata oksfordzka jest prowadzona w uporządkowanym formacie, w którym dwie strony zwane propozycją i opozycją debatują nad daną tezą. Tezami debat zawsze są twierdzenia, które dają możliwie równą szansę obu stronom na ich obalenie bądź potwierdzenie.

Debata oksfordzka ma uczyć cierpliwości i pewności siebie oraz pielęgnować tradycję wzajemnego słuchania i logicznego podważania argumentów swoich oponentów. Debata doskonali sztukę przemawiania publicznego, tworzenia interesującej argumentacji, prowadzenia skutecznej polemiki i przede wszystkim – jest świetną intelektualną rozrywką dla uczniów.

Debata przyczyni się do zainteresowania tematem funduszy europejskich oraz pozwoli młodzieży na wyrażenie własnych poglądów w tym temacie.

Tematy do dyskusji:

  • Transformacja szansą na zmianę Śląska w nową Dolinę Krzemową.
  • Przełomowe zmiany społeczne w regionie dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich.
  • Lepiej zostawić tereny zdegradowane odłogiem i zająć się czymś nowoczesnym i przyszłościowym niż inwestować pieniądze, czas i energię w rewitalizację.
  • W ciągu 18 lat obecności w Unii Europejskiej województwo śląskie zrealizowało już wszystkie ważne projekty i nie potrzebuje już w tak dużym stopniu Funduszy Europejskich.

Przebieg debaty:

W dyskusji biorą udział dwie drużyny – za i przeciw dyskutowanej tezie. W trakcie swoich przemówień starają się one przekonać publiczność i komisję do swoich racji.

Uczestnicy na chwilę przed debatą losują, której strony będą bronić. Ten sposób wymaga od uczestników większych nakładów sił – muszą być oni gotowi argumentować zarówno za, jak i przeciw dyskutowanej tezie. Dostrzeżenie dwóch stron zagadnienia – gotowość do dyskutowania zarówno za, jak i przeciw tezie wymaga od uczestników jednej szczególnie ważnej umiejętności – spojrzenia na problem z dwóch stron. Celem dyskusji jest udowodnienie jednej z tez. W ten sposób młodzież uczy się patrzeć na problemy wieloaspektowo.

Po każdej części komisja może podjąć decyzję o wygranej danej grupy plus uzupełnić swoją wypowiedź uwagami merytorycznymi. Nad całością dyskusji czuwać będzie moderator, mając na uwadze prawidłowy przebieg debaty.

Poleć innym:
Facebook G+ Twitter Pint.
Pomóż nam poprawić serwis
Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś