Porozmawiajmy o Funduszach Europejskich na DOFE 2022 – debata oksfordzka
Porozmawiajmy o Funduszach Europejskich
Zapraszamy do udziału w debacie oksfordzkiej na temat Funduszy Europejskich w województwie śląskim podczas Dni Otwartych Funduszy Europejskich (DOFE) 2022.
W debacie mogą wziąć udział uczniowie szkół średnich pod nadzorem merytorycznym nauczycieli.
Dzięki formule debaty oksfordzkiej uczestnicy będą mogli rozwinąć zdolności przydatne w dalszym życiu zawodowym – takie jak praca w zespole, umiejętność prezentacji i celnej argumentacji.
Jak zgłosić się do debaty?
Przy wyborze uczestników zdecyduje kolejność zgłoszeń. Uczestnicy wybrani do debaty zostaną poinformowani o swoim udziale mailowo lub telefonicznie najpóźniej 29 września 2022 r.
Poprzez zgłoszenie uczestnik wyraża zgodę na:
- wzięcie udziału w debacie na warunkach określonych w REGULAMINIE;
- przetwarzanie swoich danych osobowych przez organizatora w zakresie niezbędnym dla przeprowadzenia debaty na warunkach określonych w § 6 regulaminu;
- opublikowanie przez organizatora na łamach stron internetowych, portali społecznościowych oraz w informacjach medialnych wizerunku uczestnika oraz – w uzasadnionym przypadku – imienia i nazwiska uczestnika.
Zasady debaty
O debacie:
Debata oksfordzka jest prowadzona w uporządkowanym formacie, w którym dwie strony zwane propozycją i opozycją debatują nad daną tezą. Tezami debat zawsze są twierdzenia, które dają możliwie równą szansę obu stronom na ich obalenie bądź potwierdzenie.
Debata oksfordzka ma uczyć cierpliwości i pewności siebie oraz pielęgnować tradycję wzajemnego słuchania i logicznego podważania argumentów swoich oponentów. Debata doskonali sztukę przemawiania publicznego, tworzenia interesującej argumentacji, prowadzenia skutecznej polemiki i przede wszystkim – jest świetną intelektualną rozrywką dla uczniów.
Debata przyczyni się do zainteresowania tematem funduszy europejskich oraz pozwoli młodzieży na wyrażenie własnych poglądów w tym temacie.
Tematy do dyskusji:
- Transformacja szansą na zmianę Śląska w nową Dolinę Krzemową.
- Przełomowe zmiany społeczne w regionie dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich.
- Lepiej zostawić tereny zdegradowane odłogiem i zająć się czymś nowoczesnym i przyszłościowym niż inwestować pieniądze, czas i energię w rewitalizację.
- W ciągu 18 lat obecności w Unii Europejskiej województwo śląskie zrealizowało już wszystkie ważne projekty i nie potrzebuje już w tak dużym stopniu Funduszy Europejskich.
Przebieg debaty:
W dyskusji biorą udział dwie drużyny – za i przeciw dyskutowanej tezie. W trakcie swoich przemówień starają się one przekonać publiczność i komisję do swoich racji.
Uczestnicy na chwilę przed debatą losują, której strony będą bronić. Ten sposób wymaga od uczestników większych nakładów sił – muszą być oni gotowi argumentować zarówno za, jak i przeciw dyskutowanej tezie. Dostrzeżenie dwóch stron zagadnienia – gotowość do dyskutowania zarówno za, jak i przeciw tezie wymaga od uczestników jednej szczególnie ważnej umiejętności – spojrzenia na problem z dwóch stron. Celem dyskusji jest udowodnienie jednej z tez. W ten sposób młodzież uczy się patrzeć na problemy wieloaspektowo.
Po każdej części komisja może podjąć decyzję o wygranej danej grupy plus uzupełnić swoją wypowiedź uwagami merytorycznymi. Nad całością dyskusji czuwać będzie moderator, mając na uwadze prawidłowy przebieg debaty.
-
42,8kB DOCX
Regulamin debaty oksfordzkiej
14 września 2022 r. -
172,0kB DOCX
Załącznik nr 1. Formularz zgłoszeniowy
14 września 2022 r. -
203,0kB DOC
Załącznik nr 2. Oświadczenie pełnoletniego uczestnika
14 września 2022 r. -
201,5kB DOC
Załącznik nr 3. Oświadczenie niepełnoletniego uczestnika
14 września 2022 r.