Poland Catching-up Regions – konferencja podsumowująca w Katowicach
Poland: Catching-up Regions – główne cele inicjatywy
Poland: Catching-up Regions to wspólne przedsięwzięcie Komisji Europejskiej, Banku Światowego oraz Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Celem inicjatywy jest określenie ograniczeń słabiej rozwiniętych regionów Unii Europejskiej i takie ukierunkowanie wsparcia, które pozwoli im zrealizować pełny potencjał.
Polska i Rumunia były pierwszymi państwami, które dołączyły do inicjatywy w 2016 roku. Pierwotnie w projekcie brały udział 2 polskie województwa – świętokrzyskie i podkarpackie. Obecnie w inicjatywę zaangażowane są również woj. małopolskie, śląskie i lubelskie.
Na Śląsku i w Małopolsce projekt realizowany jest w zakresie efektywności energetycznej budynków jednorodzinnych i jakości powietrza. Obydwa województwa przystąpiły do programu z nadzieją, że z pomocą ekspertów z Komisji Europejskiej oraz Banku Światowego uda się wyeliminować w tych regionach problem niskiej emisji.
Na przełomie czerwca i lipca ubiegłego roku zebrał się Komitet Sterujący projektu Catching-up Regions wraz z przedstawicielami Komisji Europejskiej, Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa oraz samorządów zainteresowanych województw. Zaprezentowano wówczas pełną analizę problemów śląskiego i małopolskiego z zanieczyszczonym powietrzem oraz przedstawiono możliwe rozwiązania, wśród których, jako jedno z niezbędnych działań, wymieniono termomodernizację budynków jednorodzinnych w regionach. Po roku trwania projektu przyszedł czas na pierwsze podsumowania, które zostaną zaprezentowane podczas czerwcowej konferencji w Muzeum Śląskim.
Konferencja podsumowująca w Katowicach
Chętnych do udziału w wydarzeniu zapraszamy do wypełnienia formularza rejestracyjnego na stronie Komisji Europejskiej. Liczba miejsc jest ograniczona. Zapisy trwają do 11 czerwca 2018.
Tematyka konferencji
Jeżeli chcesz się dowiedzieć:
- w jaki sposób trzynaście gmin z Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego współpracuje przy tworzeniu spójnych planów zagospodarowania przestrzennego oraz jak gmina Staszów w województwie świętokrzyskim wykorzystuje w tym celu europejskie fundusze strukturalne i inwestycyjne?
- jakie rozwiązania wdrożono w województwie podkarpackim, aby skutecznie ożywić współpracę między światem biznesu i światem nauki?
- czy mechanizmy finansowania działań na rzecz poprawy jakości powietrza wprowadzone w województwach małopolskim i śląskim mogłyby znaleźć zastosowanie także w Twoim województwie?
- według jakich zasad województwo lubelskie i podkarpackie modernizują inspekcje kontrolujące funkcjonowanie podmiotów gospodarczych, podnosząc w ten sposób bezpieczeństwo i konkurencyjność swojego sektora spożywczego?
- jak to się stało, że inicjatywa Catching-up Regions okazała się tak skuteczna i zyskuje na popularności w różnych regionach UE?
...to serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w nadchodzącej konferencji! Organizatorzy chętnie podzielą się najlepszymi praktykami i pomysłami, będącymi kluczem do sukcesu.