Przejdź do treści głównej

Pierwsze umowy o dofinansowanie MŚP wręczone!


2020-07-29 11:34

30 lipca oficjalnie wręczyliśmy pierwsze umowy o dofinansowanie MŚP z województwa śląskiego w ramach naboru nr RPSL.03.02.00-IP.01-24-026/20 z działania 3.2 Innowacje w MŚP.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele przedsiębiorstw wspartych w ramach konkursu, Wicemarszałek Województwa Śląskiego Wojciech Kałuża oraz Dyrektor Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości Krzysztof Spyra.

Wsparcie dla MŚP

– Śląski Pakiet dla Gospodarki zainicjowany przez marszałka Jakuba Chełstowskiego to realna pomoc dla przedsiębiorców. Reakcja na ich problemy ze strony województwa była błyskawiczna. Dziś możemy mówić, że te środki już zasilają śląską gospodarkę – powiedział wicemarszałek Wojciech Kałuża.

Nabór do konkursu przeprowadzonego w ramach Śląskiego Pakietu dla Gospodarki był realizowany w czterech rundach, trwał 8 tygodni i zakończył się 24 czerwca.  Był to nabór specjalnie dedykowany przedsiębiorcom z regionu, w ramach pomocy z Funduszy Europejskich w przeciwdziałaniu skutkom pandemii. Po zamknięciu każdej z rund od razu przystępowaliśmy do weryfikacji wniosków, dzięki temu pieniądze mogły szybciej trafić do przedsiębiorców. Bezpośrednio po zakończeniu naboru do czwartej rundy, zostały podane wyniki z pierwszej. Do dofinansowania zostało wówczas wybranych 112 projektów na łączną kwotę 67 milionów złotych, w tym:

 • 47 wniosków dla mikro przedsiębiorstw,
 • 46 wniosków dla małych przedsiębiorstw,
 • 19 wniosków dla średnich przedsiębiorstw.

Pierwsze umowy

Swoje umowy o dofinansowanie otrzymali:

 • PLANETA JUBLAMA Sp. z o.o. prawie 800 tys. dofinansowania na: Interaktywną, wirtualną Bajkę Pana Kleksa.

Centrum Kultury, Nauki i Zabawy „Bajka Pana Kleksa” to miejsce, w którym zamiast tradycyjnych metod kształcenia tworzy się nowe możliwości twórczego eksperymentowania i odkrywania świata. Celem projektu jest przeniesienie działań do świata wirtualnego (ze względu na pandemię Bajka została zamknięta), dzięki czemu możliwe będzie dotarcie do zupełnie nowych odbiorców jakimi są dzieci z odległych regionów Polski, Europy czy świata, w tym dzieci z niepełnosprawnościami.
Dodatkowym aspektem przedsięwzięcia jest wprowadzenie systemu zabezpieczeń przeciw rozprzestrzenianiu się wirusów (w tym SARS-CoV-2) w Centrum.

 • Śląskie Centrum Leczenia Oczu Sp. z o.o. prawie 700 tys. dofinansowania na: Wdrożenie innowacji procesowej, usługowej i nietechnologicznej w diagnostyce i leczeniu schorzeń okulistycznych.

Przedsiębiorstwo wprowadzi na rynek jedną nową oraz cztery ulepszone usługi, a także rozwinie swoje działania w zakresie telemedycyny. Zakupi specjalistyczne urządzenia, m.in. tomograf z modułem angiografii, biometrii i topografii czy skaningowy oftalmoskop laserowy. Efektem projektu będzie wprowadzenie na rynek innowacyjnych technologii w zakresie np. obrazowania dna oka.

 • PROFIL-MET Sp. J. JASIŃSKI, LEITER 800 tys. dofinansowania na: Zakup nowatorskich dla przedsiębiorstwa zaginarek (giętarek) wzdłużnych, celem utrzymania miejsc pracy oraz zdolności produkcyjnych zakładu dotkniętego negatywnymi skutkami pandemii.

Podstawową działalnością firmy jest produkcja kształtowników formowanych na zimno z różnej gamy metalowych blach płaskich. Realizacja projektu pozwoli rozszerzyć zakres oferowanych produktów i umożliwi konkurowanie w obszarach do tej pory nieosiągalnych. Zakup nowoczesnych giętarek wzdłużnych zwiększy niezawodność i dokładność wykonania. Zintegrowane oprogramowanie CAM/CAD pozwoli pracownikom w biurze pomagać pracownikom zajmującym się produkcją.

 • Restauracja Ormiańska Sp. z o.o. ponad 200 tys. dofinansowania na: Lokalną paczkę.

Realizacja projektu umożliwi restauracji przesyłanie klientom paczek zawierających produkty przetworzone w postaci dań oraz owoce, warzywa, przetwory i napoje pochodzące od lokalnych dostawców. Pakowane próżniowo przesyłki będą dostarczane do mieszkań nawet w ciągu kilku godzin przy zachowaniu wszelkich zasad higieny. Aplikacja mobilna pozwoli na stały kontakt z klientem oraz śledzenie przez niego przesyłki. Dzięki działaniom firmy wsparcie otrzymają także lokalni rolnicy, producenci oraz dostawcy.

 • POLVET Healthcare Teodorowski Sp. J. 800 tys. dofinansowania na: Podniesienie możliwości diagnostycznych umożliwiających wprowadzenie na rynek nowych usług weterynaryjnych.

Firma w ramach projektu zakupi wysokopolowy rezonans magnetyczny, dzięki któremu zwiększy się rozdzielczość wykonanych obrazów, a czas badania skróci. Wysoka jakość pomoże w wykryciu drobnych zmian, które mogłyby zostać niezauważone w przypadku użycia niskopolowego aparatu.

Konkurs: Inwestycje w MŚP pomoc z RPO WSL w czasie pandemii dla MŚP

Drugi typ projektu „Inwestycje w MŚP”, wprowadzony w konkursie z działania 3.2 „Innowacje w MŚP”, oferował wiele możliwości.

Nie było wymogu, aby projekt wdrażał innowację co najmniej na poziomie regionu, dzięki czemu w konkursie mogły wziąć udział przedsiębiorstwa, które do tej pory często nie mogły się starać o środki unijne.

W przedsięwzięciu wzięły udział mikro, małe i średnie firmy, w tym także osoby samozatrudnione, jednak szczególnie uwzględnione zostały potrzeby przedsiębiorstw poszkodowanych wskutek pandemii COVID-19.

Jakie wsparcie oferował konkurs?

– Środki trafią do firm z takich branż jak gastronomia, hotelarstwo czy tzw. organizacja czasu wolnego. Czyli tych, które wskutek pandemii ucierpiały najbardziej. Wsparcie nie tylko pomoże im w dalszym funkcjonowaniu, ale przede wszystkim zapewni utrzymanie miejsc pracy – podkreślił Krzysztof Spyra.

Wprowadzony został szerszy katalog kosztów, jakie mogą być finansowane. Były to nie tylko środki trwałe, wartości niematerialne i prawne, roboty oraz materiały budowlane, a także zakup nieruchomości, jak miało to miejsce wcześniej, ale np. wsparcie kapitału obrotowego – kosztów bieżących przez 6 miesięcy prowadzenia działalności, w tym m.in. opłat za czynsz, media, doradztwo, spłat rat kredytu inwestycyjnego, obrotowego oraz wynagrodzenia pracowników. Projekty firm, w przypadku których odnotowany został znaczny spadek obrotów otrzymywały dodatkowe punkty w konkursie. 

Statystyki

Najwięcej wniosków dotyczyło działań inwestycyjnych, a około 35% projektodawców zakładało skorzystanie także z towarzyszącego wsparcia kosztów bieżących. Najwięcej złożonych do Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości (ŚCP) wniosków dotyczyło inwestycji w sektorze przetwórstwa przemysłowego. Duża część odpowiadała bieżącej sytuacji gospodarczej regionu, ponieważ o dofinansowanie ubiegały się także przedsiębiorstwa związane z:

 • gastronomią,
 • hotelarstwem,
 • turystyką
 • oraz tzw. przemysłem czasu wolnego, czyli rozrywką i kulturą.

Wstępnie środki przeznaczone na dofinansowania wynosiły 76 mln zł, jednak dzięki negocjacjom z Komisją Europejską decyzją Zarządu Województwa zostały zwiększone o 148 mln zł, a następnie o kolejne 50 mln zł z oszczędności powstałych po ocenie wniosków w pozostałych naborach ŚCP.

Ostatecznie kwota na dofinansowania w konkursie wyniosła ponad 270 mln zł.

 

Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
 • Escape: zamyka galerie.
 • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
 • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
 • Prawa strzałka: następny slaid.

Poleć innym:
Facebook G+ Twitter Pint.
Pomóż nam poprawić serwis
Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś