Przejdź do treści głównej
PRZEJDŹ NA NOWĄ STRONĘ
FUNDUSZE EUROPEJSKIE DLA ŚLĄSKIEGO
2021-2027

Otwarcie Centrum Przesiadkowego w Gliwicach


2022-12-13 08:21

W sobotę, 10 grudnia, odbyło się oficjalne otwarcie Centrum Przesiadkowego w Gliwicach – jednego z największych projektów zrealizowanych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

O projekcie

Gliwickie Centrum Przesiadkowe powstało na dawnych terenach kolejowych po północnej stronie dworca PKP. To jedna z największych tego typu inwestycji na południu Polski, łącząca transport koleją z liniami autobusów miejskich, metropolitalnych i regionalnych, a docelowo też dalekobieżnych i międzynarodowych.

Perony centrum przesiadkowego - fot. Dorota Nita-Garbiec/UM Gliwice Droga rowerowa na terenie centrum przesiadkowego - fot. Dorota Nita-Garbiec/UM GliwicePerony i droga rowerowa na terenie centrum przesiadkowego - fot. Dorota Nita-Garbiec/UM Gliwice

W trakcie robót zmodernizowano m.in. dotychczasowy tunel, łączący gliwicki dworzec kolejowy z ulicami Składową i Tarnogórską. Dobudowano do niego odnogę, prowadzącą schodami, ruchomymi chodnikami lub windą do trzech stref naziemnych Centrum Przesiadkowego:

  • rowerowej,
  • ze stanowiskami autobusowymi
  • oraz obsługi pasażerskiej, którą ulokowano w nowoczesnym budynku głównym.

Stworzono od podstaw nowy, wewnętrzny układ drogowy. Całość dostosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i uzupełniono całoroczną zielenią. Na terenie kompleksu posadzono m.in. 130 drzew różnych gatunków, 9 tys. krzewów oraz ponad 400 pnączy.

Wartość projektu wyniosła ponad 180 mln zł, z czego ok. 129,5 mln zł stanowi dotacja pozyskana przez miasto Gliwice z Unii Europejskiej w ramach RPO WSL 2014-2020.

Budynek główny obsługi pasażerów - fot. Dorota Nita-Garbiec/UM Gliwice Poczekalnia w budynku głównym obsługi pasażerów - Dorota Nita-Garbiec/UM Gliwice
Budynek główny obsługi pasażerów i poczekalnia - fot. Dorota Nita-Garbiec/UM Gliwice.

Ten potężny projekt sfinansowany z budżetu UE w kwocie ponad 129 milionów złotych z pewnością stanowi odpowiedź na oczekiwania mieszkańców najbardziej zaludnionego polskiego regionu, codziennie korzystających z transportu publicznego. Dzięki usprawnieniu multimodalnego modelu transportu publicznego, Gliwice realizują założenia Europejskiego Zielonego Ładu – ocenia Angela Martinez Sarasola, dyrektor Wydziału ds. Polski w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej Ponadto nie umknęła naszej uwadze organizacja Centrum Przesiadkowego, która w znaczący sposób poprawi jakość podróży mieszkańców nie tylko Gliwic, ale i całego Śląska. Jest to namacalnym przykładem na to, że europejska polityka spójności dedykowana jest wszystkim obywatelom Unii Europejskiej – dodaje przedstawicielka Komisja Europejskiej.

Centrum Przesiadkowe w Gliwicach połączy transport koleją (w tym uruchamianą w perspektywie kilku lat Koleją Metropolitalną) z systemem stacji autobusów miejskich, regionalnych i międzynarodowych, oferując także podróżnym miejsca postojowe dla samochodów, wygodną infrastrukturę rowerową oraz zaplecze komercyjne.

Wielkie otwarcie

Miasto Gliwice przygotowało cały szereg atrakcji uświetniających otwarcie inwestycji. Na mieszkańców regionu, którzy uczestniczyli w wydarzeniu czekały liczne atrakcje, m.in.:

  • wystawa nowoczesnych i zabytkowych autobusów,
  • symulatory jazdy samochodem i przegubowcem,
  • próba motoryzacyjnych umiejętności w strefie bezpiecznej jazdy,
  • stoiska informacyjne,
  • gry, zabawy i konkursy dla najmłodszych.

Blisko 200 osób w czterech grupach z przewodnikiem zaglądało w poszczególne miejsca Centrum Przesiadkowego, zapoznając się z nimi od podszewki.

Późnym popołudniem atmosferę w Centrum Przesiadkowym rozgrzała Sara James, gromadząc na swoim koncercie tłumy rodzin z dziećmi i nastolatków.


Linki zewnętrzne
Poleć innym:
Facebook G+ Twitter Pint.
Pomóż nam poprawić serwis




Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś