Ogłoszenie o naborze wniosków – rehabilitacja
W zdrowym ciele zdrowy duch
Choroby układu kostno-stawowego wpływają destrukcyjnie na ludzką sprawność fizyczną, ograniczając chorym możliwości w podejmowaniu zatrudnienia czy nawet codziennym funkcjonowaniu. W województwie śląskim stanowią one istotny problem zdrowotny – nasz region zajmuje 7. miejsce w kraju pod względem liczby zachorowań na choroby przewlekłe i 10. jeżeli chodzi o zapalne choroby kostno-stawowe. Choroby tego typu stanowią drugą najczęstszą przyczynę nieobecności w pracy w naszym województwie oraz są wskazywane jako jedna z najczęstszych przyczyn całkowitej dezaktywizacji zawodowej pracowników w Polsce.
W odpowiedzi na te problemy wspólnie z ekspertami opracowaliśmy dwa programy zdrowotne, na których realizację właśnie ogłaszamy nabór wniosków:
- Regionalny program rehabilitacji osób z chorobami przewlekłymi układu kostno-stawowego i mięśniowego na lata 2019-2022;
- Regionalny program rehabilitacji osób z zapalnymi chorobami układu kostno-stawowego i mięśniowego na lata 2019-2022.
Złóż wniosek, zdobądź dotację (Nabór nr RPSL.08.03.02-IZ.01-24-297/18)
Wnioski na projekty aktywizacji zawodowej poprzez właściwą opiekę zdrowotną można składać od 31 grudnia do 18 lutego 2019 roku. Na realizację programów rehabilitacyjnych w chorobach kostno-stawowych mamy ponad 37 mln zł! Wsparcie z funduszy europejskich trafi do dwóch grup odbiorców. W postaci odpowiednich szkoleń otrzymają je zatrudnieni w województwie śląskim lekarze:
- specjaliści w dziedzinie:
- rehabilitacji medycznej,
- ortopedii i traumatologii narządu ruchu,
- reumatologii
- lub neurologii,
a także
- lekarze rezydenci odbywający specjalizację w ww. dziedzinach.
To oni mogą składać wnioski o dofinansowanie do projektów rehabilitacyjnych. Następnie wsparcie trafi do właściwej grupy docelowej: aktywnych zawodowo lub deklarujących gotowość do podjęcia zatrudnienia mieszkańców województwa w wieku przedemerytalnym (kobiety 50-59 lat, mężczyźni 55-64 lata), u których zdiagnozowano przewlekłe lub zapalne choroby układu kostno-stawowego lub mięśniowego.
Ośrodki lecznicze i medyczne, których projekty otrzymają dofinansowanie, będą mogły inwestować fundusze dwuetapowo – najpierw w szkolenia z zakresu nowoczesnych technik rehabilitacji dla kadry medycznej, a potem w kompleksową rehabilitację pacjentów (w tym: konsultacje reumatologiczne, wizyty lekarskie u specjalistów, porady fizjoterapeutyczne, indywidualne plany rehabilitacyjne, a także edukację zdrowotną, żywieniową i psychoedukację).
Oni już skorzystali
Do tej pory ogłosiliśmy 9 konkursów na projekty wspierające aktywizację zawodową poprzez właściwą opiekę medyczną. Do dofinansowania na łączną kwotę ponad 25 mln zł wybraliśmy 42 projekty. Na wsparciu funduszy europejskich skorzystali już m.in.:
- Wielospecjalistyczny Szpital Powiatowy w Tarnowskich Górach, który przeprowadził II edycje projektu profilaktyki raka jelita grubego. W ramach projektu przeprowadzono ponad 400 badań kolonoskopowych w celu wczesnego wykrywania nowotworów jelitowych u mieszkańców powiatów: tarnogórskiego, lublinieckiego i Piekary Śląskie, które widniały jako tzw. „białe plamy” czyli obszary pozbawione profilaktycznych badań przeciwnowotworowych.
- Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Medicor” w Bieruniu, który realizuje projekt: Medicor szansą na zachowanie i przywrócenie aktywności zawodowej poprzez profilaktykę i diagnostykę raka szyjki macicy. Celem projektu jest zachęcenie kobiet z powiatu bieruńsko-lędzińskiego do badań profilaktycznych poprzez prowadzenie szeroko zakrojonej akcji informacyjno-edukacyjnej.
Chcesz wiedzieć więcej
Więcej projektów realizowanych znajdziesz na Mapie projektów, korzystając ze szczegółowej wyszukiwarki projektów dla poddziałania 8.3.2: