Przejdź do treści głównej

Nowoczesna diagnostyka receptą na koronawirusa


2020-06-04 15:14

1 mln zł trafi do Laboratorium Genetycznego Gyncentrum na zakup specjalistycznego sprzętu pozwalającego na zwiększenie dostępności badań diagnostycznych w kierunku wykrywalności COVID-19. To kolejne środki z RPO WSL 2014-2020, które zasilą służbę zdrowia w regionie.

Gyncentrum

Laboratorium Gyncentrum w Sosnowcu jest jedną z najnowocześniejszych jednostek wykonujących badania genetyczne w kierunku koronawirusa w Polsce.

Gyncentrum dysponuje specjalistycznym sprzętem oraz przeszkolonymi diagnostami laboratoryjnymi w zakresie testów molekularnych. Na powierzchni 400 m2, w 16 pomieszczeniach oddzielonych śluzami, realizowany jest proces diagnostyczny.

Wdrożony system zarządzania laboratorium umożliwia śledzenie zarejestrowanych próbek i monitorowanie czynności laboratoryjnych na każdym etapie procesu diagnostycznego, od rejestracji skierowania, po wydanie wyników. Na mocy akredytacji Ministerstwa Zdrowia laboratorium poddaje testom próbki pacjentów przekazane przez stacje sanitarno-epidemiologiczne, szpitale i placówki medyczne z regionu. Zespół specjalistów liczy ponad 50 osób, m.in. diagnostów laboratoryjnych, biotechnologów oraz personel pomocniczy.

Laboratorium Gynocentrum - fot. Patryk Pyrlik UMWS

Laboratorium dysponuje infrastrukturą, wyposażeniem i procedurami umożliwiającymi bezpieczny transport i diagnostykę materiału zakaźnego. Strefa Czerwona, w której badany jest materiał zakaźny, jest oddzielona od pozostałej części laboratorium śluzami z regulowanym ciśnieniem oraz zabezpieczona elektronicznym systemem kontroli dostępu. W pomieszczeniach laboratoryjnych utrzymywane jest podciśnienie, które uniemożliwia przedostanie się patogenu na zewnątrz.

Laboratorium Genetyczne Gyncentrum jako jedyne w województwie śląskim spełnia standardy bezpieczeństwa biologicznego BSL-3.

Wsparcie z RPO

Laboratorium jest jedną z 30 placówek medycznych w województwie śląskim, które zostaną dofinansowane w ramach naboru z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, który ma na celu doposażenie szpitali w niezbędny do zwalczania pandemii COVID-19 sprzęt i środki ochrony osobistej.

Zarząd Województwa Śląskiego zadecydował o dofinansowaniu projektu, którego celem był zakup wysokoprzepustowej automatycznej stacji do izolacji kwasów nukleinowych. Standaryzuje ona proces diagnostyczny, znacznie przyspiesza jego przebieg i ogranicza do minimum ryzyko błędów. Dzięki temu liczba możliwych do wykonania dziennie testów w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2 wzrosła do 2,5 tys. Całkowita wartość projektu to prawie 1,2 mln zł. Wysokość dofinansowania z Unii Europejskiej wynosi 1 mln zł.

Laboratorium Gynocentrum - fot. Patryk Pyrlik UMWS

„Laboratorium pracuje obecnie w trybie 24/7. Próbki do badań przyjmujemy siedem dni w tygodniu. Zarówno rejestracja skierowań, jak i wydawanie wyników odbywa się online. Zakup specjalistycznej aparatury zwiększył poziom automatyzacji pracy laboratorium, umożliwił wysoką powtarzalność przygotowywania próbek do reakcji rt-PCR oraz ich identyfikowalność na każdym etapie diagnostyki SARS-CoV-2” – podkreśla dr n. med. Anna Bednarska-Czerwińska, dyrektor ds. medycznych Gyncentrum.

Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.

Poleć innym:
Facebook G+ Twitter Pint.
Pomóż nam poprawić serwis
Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś