Nowe funkcjonalności w Lokalnym Systemie Informatycznym 2014 dla beneficjentów EFS
Zaktualizowaliśmy Lokalny System Informatyczny (LSI 2014) o nowe rozwiązania, które ułatwią pracę i sprawne rozliczanie projektów w systemie.
Jeżeli projekt był rozliczny na podstawie metod uproszczonych – kwot ryczałtowych, w sekcji III. Kwalifikowalność podatku od towarów i usług (VAT) nie będzie żadnych danych do uzupełnienia, a po wejściu do sekcji widoczna będzie (również na wydruku PDF) informacja:
Sekcja niedostępna – brak konieczności uzupełnienia.
Projekt był finansowany i rozliczany za pomocą metod uproszczonych – kwot ryczałtowych.
Wizualizacja:
Obraz 1. Widok Ankiet trwałości w sekcji III. Kwalifikowalność podatku od towarów i usług (VAT) dla projektów rozliczonych na podstawie metod uproszczonych – kwot ryczałtowych.
Jeśli projekt został rozliczony na podstawie wydatków rzeczywiście poniesionych, a w sekcji III. Kwalifikowalność podatku od towarów i usług (VAT) zaznaczono odpowiedź „Nie” na pytanie: „1. Czy w projekcie podatek VAT był kwalifikowalny?”, to w aplikacji oraz na wydruku PDF widoczna będzie informacja:
W przypadku, gdy zaznaczono odpowiedź „NIE” Beneficjent nie wypełnia dalszej części pytań w zakresie „kwalifikowalności podatku VAT”.
Wizualizacja:
Obraz 2. Widok Ankiet trwałości w sekcji III. Kwalifikowalność podatku od towarów i usług (VAT) dla projektów rozliczonych na podstawie wydatków rzeczywiście poniesionych.
W przypadku, gdy podatek od towarów i usług (VAT) był kwalifikowalny w ramach rozliczonego projektu i zostało to zaznaczone w sekcji III. Kwalifikowalność podatku od towarów i usług (VAT), to w module pojawią się pytania szczegółowe. Dla pytań w punktach 3, 5 oraz 6 dostępne są pola „Opis”, które będą widoczne jedynie w przypadku zaznaczenia odpowiedzi „Tak” dla tych pytań. W przypadku zaznaczenia odpowiedzi „Nie”, pola opisowe nie będą widoczne w aplikacji oraz na wydruku PDF.
Wizualizacja:
Obraz 3. Widok Ankiet trwałości w sekcji III. Kwalifikowalność podatku od towarów i usług (VAT) dla projektów rozliczonych na podstawie wydatków rzeczywiście poniesionych, w których podatek VAT był kwalifikowalny.
W sekcji Kontakty w ramach projektu, w części Dane pracowników zaangażowanych w projekt musi być wskazana co najmniej jedna osoba, dlatego wprowadziliśmy zabezpieczenie, które nie pozwala na usunięcie osoby wskazanej do kontaktu, jeśli jest to jedyna wskazana osoba.
Przy próbie usunięcia takiej osoby wyświetla się komunikat o treści:
„Celem zapewnienia możliwości komunikacji dotyczącej realizacji projektu konieczne jest pozostawienie jednego kontaktu w ramach danych Pracowników zaangażowanych w projekt".
Wizualizacja:
Obraz 4. Wygląd sekcji „Kontakty w ramach projektu” w części "Dane pracowników zaangażowanych w projekt”.
Dla końcowych WNP, rozlicznych na podstawie wydatków rzeczywiście poniesionych, rozbudowaliśmy pole Podpowiedź oraz dodaliśmy nową walidację blokującą w zakresie wykazanej wartości kosztów pośrednich.
W sekcji B.3.2. Stawka ryczałtowa w ramach Podpowiedzi dotyczącej kwoty rozlicznych kosztów pośrednich (wydatki kwalifikowalne) widoczny jest rozbudowany komunikat, informujący o wysokości kosztów pośrednich rozliczanych w bieżącym WNP. Znajdują się tam szczegółowe dane, na podstawie których wyliczona została kwota kosztów pośrednich, tj.:
"Beneficjent w ramach sekcji "D.4. Postęp finansowy" w wierszu "Suma kosztów bezpośrednich" wykazał "Kwotę wydatków kwalifikowalnych objętych bieżącym wnioskiem" równą: X oraz "Kwota wydatków kwalifikowalnych od początku realizacji (bez bieżącego wniosku o płatność)" równą: Y.
Z uwagi na procentową wartość kosztów pośrednich określoną we wniosku o dofinansowanie "Stawka ryczałtowa (%)" równą Z% wartość kosztów pośrednich konieczna do poprawnego rozliczenia projektu winna wynosić Z% x (X + Y) = W (z zaokrągleniem w dół).
Z uwagi na rozliczenie w poprzednich wnioskach o płatność kosztów pośrednich w wysokości V w bieżącym wniosku o płatność konieczne jest rozliczenie kosztów pośrednich o wartości równej W-V czyli M.”
Wizualizacja:
Obraz 5. Widok sekcji B.3.2 dla wniosków o płatność końcową.
W przypadku wprowadzenia wartości innej niż M w ramach sekcji Podsumowanie pojawi się komunikat blokujący o treści:
Z uwagi na fakt, iż składany dokument jest końcowym wnioskiem o płatność wartość wydatków kwalifikowalnych w zakresie kosztów pośrednich winna być równa M zgodnie z podpowiedzią wskazaną w przedmiotowej sekcji.
Obraz 6. Walidacja blokująca widoczna w Podsumowaniu dla końcowego wniosku o płatność.