Nowe funkcjonalności w Lokalnym Systemie Informatycznym 2014
Zaktualizowaliśmy Lokalny System Informatyczny (LSI 2014) o nowe rozwiązania, które ułatwią pracę i sprawne rozliczanie projektów w systemie.
1. Kryteria dostępu i kryteria dodatkowe we wnioskach o płatność (WNP)
Opis mechanizmu:
Jeżeli wniosek o płatność jest wnioskiem końcowym (w sekcji A. Dane identyfikacyjne generatora WNP w wierszu A.2.5. Wniosek o płatność końcową jest zaznaczona opcja TAK), to muszą zostać uzupełnione pola w sekcji D. Zakres rzeczowo–finansowy, które dotyczą kryterium dostępu i kryterium dodatkowego. Informuje o tym wyświetlający się nad sekcją kryteriów komunikat:
„UWAGA!!!
Wniosek o płatność jest wnioskiem końcowym. Należy wypełnić wszystkie konieczne kryteria dostępu i kryteria dodatkowe (w zakresie pola uzasadnienie), które są wymagane dla projektu zgodnie z założeniami wniosku o dofinansowanie.”
W sekcji kryteriów można zaznaczyć jedną z 3 opcji: TAK, NIE lub Nie dotyczy.
W przypadku wyboru opcji TAK, pojawi się obowiązkowe pole tekstowe, w którym trzeba zamieścić wyjaśnienie zawierające minimum 100 znaków. Jeżeli opis realizacji kryterium nie zostanie uzupełniony lub będzie zawierał mniej niż 100 znaków, to w sekcji Podsumowanie pojawi się komunikat blokujący możliwość złożenia wniosku o płatność:
„Błąd: D.1. Jeśli w Kryterium dostępu, bądź Kryterium dodatkowym wybrano opcję TAK to w polu tekstowym należy wprowadzić informacje dotyczące realizacji tego kryterium (minimum 100 znaków)”
Wizualizacja mechanizmu:
Obraz 1. Oznaczenie wniosku o płatność, który nie jest wnioskiem końcowym.
Obraz 2. Brak możliwości wyboru innej opcji niż „Nie dotyczy” w kryterium dostępu WNP niebędącego końcowym.
Obraz 3. Oznaczenie wniosku o płatność jako końcowy.
Obraz 4. Komunikat w sekcji „D Zakres rzeczowo-finansowy” dla WNP końcowego.
Obraz 5. Obowiązkowe pole do uzupełnienia po wybraniu opcji TAK w kryterium dostępu lub kryterium dodatkowym.
Obraz 6. Walidacja blokująca w przypadku zaznaczenia opcji TAK w kryterium dostępu lub kryterium dodatkowym, ale nie uzupełniono pola tekstowego lub opis ma mniej niż 100 znaków.
2. Kopiowanie danych dokumentu w generatorze WNP
Opis mechanizmu:
W generatorze wniosków o płatność w sekcji B.1. Wydatki rzeczywiście poniesione rozszerzona została możliwość kopiowania danych. Obecnie oprócz pola data zapłaty, można również skopiować dane z pól:
- Id kontraktu,
- nr kontraktu,
- nr dokumentu,
- NIP/PESEL,
- nr księgowy/ewidencyjny,
- data wystawienia,
- kwota dokumentu brutto.
Wizualizacja:
Obraz 7. Możliwość kopiowania wartości pola „Id kontraktu”.
Obraz 8. Zakres wszystkich pól, których obecnie dotyczy funkcjonalność kopiowania.
3. Komunikat informujący o możliwości aktualizacji WNP
Opis mechanizmu:
W generatorze wniosków o płatność zmienił się komunikat informujący o nowym wniosku o dofinansowanie (WND) lub aneksie do umowy o dofinansowanie, do których można WNP zaktualizować.
W przypadku aktualizacji wniosku o dofinansowanie – niezależnie od tego, czy wymagała podpisania aneksu do umowy o dofinansowanie, czy też nie – w sekcji START w generatorze WNP pojawia się komunikat:
„Istnieje nowa wersja Wniosku o dofinansowanie powiązana z najnowszym aneksem.
Czy chcesz do niej zaktualizować?
• UWAGA! Będzie się to wiązało z możliwością utraty wprowadzonych danych i załadowaniem nowych danych z WND o numerze WND-RPSL.xx.xx.xx-24-0xxx/xx-0xx
• Dodanie, usunięcie lub zmiana nazwy zadania spowoduje utratę danych związanych z zadaniami (np. B.1. Wydatki rzeczywiście poniesione)
• Usunięcie kosztu lub zmiana sygnatury kosztu z zadania spowoduje utratę powiązań z tym kosztem w WNP (np. pozycje w dokumentach B.1. Wydatki rzeczywiście poniesione)
• Dodanie, usunięcie lub edycja danych partnera spowoduje utratę danych wskaźników oraz utratę powiązań z partnerami w WNP (np. A.5. Miejsce przechowywania dokumentacji związanej z realizacją projektu)
• Usunięcie kryterium spowoduje utratę tego kryterium w WNP”
Jeżeli podpisany został sam aneks do umowy o dofinansowanie (bez aktualizacji wniosku o dofinansowanie) w sekcji START w generatorze WNP pojawia się komunikat o treści:
„Istnieje nowa wersja aneksu, która zmienia dane w sekcji A.
Czy chcesz do niej zaktualizować?
UWAGA! Aktualizacja zmienia tylko i wyłącznie numer aneksu w punkcie A.3. Reszta danych pozostaje bez zmian.”
Wizualizacja:
Obraz 9. Komunikat w sekcji START generatora WNP w przypadku, gdy podpisano nowy aneks w oparciu o WND lub zaktualizowano WND bez aneksu.
Obraz 10. Komunikat w sekcji START generatora WNP w przypadku, gdy podpisano nowy aneks do umowy o dofinansowanie (bez aktualizacji wniosku o dofinansowanie).
4. Zabezpieczenie przed złożeniem błędnego rodzaju wniosku o płatność
Wprowadzono zabezpieczenie możliwości złożenia błędnego wniosku o płatność ze względu na jego rodzaj.
Opis mechanizmu:
Jeżeli:
- w sekcji 2. Rodzaj wniosku o płatność,
- w wierszu 2.1. Wniosek o zaliczkę
zaznaczono TAK, to:
- w tabeli 2.6. Informacje finansowe,
- w wierszu Zaliczka,
- w kolumnie Kwota wnioskowana
musi być wprowadzona wartość większa od 0,00.
Jeżeli wprowadzona wartość nie jest większa od 0,00, to w sekcji Podsumowanie pojawi się komunikat blokujący możliwość złożenia WNP:
„Błąd: W przypadku wyboru w sekcji A.2. Rodzaj wniosku o płatność odpowiedzi na pytanie A.2.1. Wniosek o zaliczkę - [ Tak ] konieczne jest uzupełnienie pola w sekcji A.2.6. Informacje finansowe w wierszu "2. zaliczka" w kolumnie "Kwota wnioskowana" wartością większą od 0.00.”
Jeżeli:
- w sekcji 2. Rodzaj wniosku o płatność,
- w wierszu 2.2. Wniosek o refundację
zaznaczono TAK, to:
- w tabeli 2.6. Informacje finansowe,
- w wierszu Refundacja,
- w kolumnie Kwota wnioskowana
musi być wprowadzona wartość większa od 0,00.
Jeżeli wprowadzona wartość nie jest większa od 0,00, to w sekcji Podsumowanie pojawi się komunikat blokujący możliwość złożenia WNP:
„Błąd: W przypadku wyboru w sekcji A.2. Rodzaj wniosku o płatność odpowiedzi na pytanie A.2.2. Wniosek o refundację - [ Tak ] konieczne jest uzupełnienie pola w sekcji A.2.6. Informacje finansowe w wierszu "3. refundacja" w kolumnie "Kwota wnioskowana" wartością większą od 0.00.”
Wizualizacja:
Obraz 11. Zależność rodzaju WNP od tabeli „Informacje finansowe”.
Obraz 12. Komunikat blokujący w przypadku wyboru rodzaju „wniosek o zaliczkę” bez podania właściwej kwoty w tabeli „Informacje finansowe”.
Obraz 13. Komunikat blokujący w przypadku wyboru rodzaju „wniosek o refundację” bez podania właściwej kwoty w tabeli „Informacje finansowe”.
5. Nowa walidacja w generatorze wniosków o dofinansowanie
Opis mechanizmu:
Jeżeli podczas generowania lub edycji wniosku o dofinansowanie zostaną dokonane zmiany w sekcji C.2 Zakres finansowy system wymusi przejście i zapis danych na wszystkich stronach WND. W sekcji Podsumowanie pojawi się komunikat:
„Z uwagi na zmiany w zakresie sekcji C.2. ZAKRES FINANSOWY zweryfikuj tabele finansowe niniejszego wniosku, sprawdzając ich poprawność oraz naciskając w każdej części klawisz „Przejdź dalej.
Części które należy odwiedzić:
A. Podmioty zaangażowane
B. Szczegółowy opis projektu
B.5. Komplementarność
B.6. Pomoc publiczna
B.7. Powiązanie i cel
B.10. Spełnienie kryteriów
B.11. Grupy docelowe
B.12. Potencjał Projektodawcy
C. Zadania
C.2. Planowane koszty
C.2.3. Podsumowanie wydatków
D. Pomoc publiczna - wydatki
D.2. Źródła finansowania
D.3. Wydatki w podziale na lata
E. Wskaźniki
F. Załączniki do wniosku
G. Oświadczenia beneficjenta”
Zapis każdej sekcji odbywa się każdorazowo poprzez wybór jednego z 3 przycisków: Przejdź dalej, Zapisz lub Wstecz i powoduje pojawienie się w dolnym lewym rogu ekranu komunikatu „Zapisano dane”. Walidacja blokuje możliwość zapisu wniosku o dofinansowanie do momentu, w którym nie zostanie zrealizowane polecenie zawarte w komunikacie.
Wizualizacja:
Obraz 14. Komunikat walidacyjny wyświetlany w przypadku wprowadzenia zmian w planowanych wydatkach.
Obraz 15. Przyciski wywołujące zapis danych w sekcji.
Obraz 16. Komunikat po zapisie danych w sekcji.