Przejdź do treści głównej
PRZEJDŹ NA NOWĄ STRONĘ
FUNDUSZE EUROPEJSKIE DLA ŚLĄSKIEGO
2021-2027

Moc atrakcji podczas Dni Otwartych Funduszy Europejskich 2020


Już w ostatni weekend września europejskie projekty ponownie otworzą się dla Was. Podczas tegorocznego DOFE będziecie mogli uczestniczyć bez wychodzenia z domu – w Internecie – oraz w ograniczonej liczbie również na żywo.

Już w ostatni weekend września europejskie projekty ponownie otworzą się dla Was. Podczas tegorocznego DOFE będziecie mogli uczestniczyć w przygotowanych atrakcjach bez wychodzenia z domu – w Internecie – oraz w ograniczonej liczbie również na żywo.

Dni Otwarte

Dni Otwarte Funduszy Europejskich (DOFE) to jedyne w swoim rodzaju wydarzenie, podczas którego beneficjenci Funduszy Europejskich otwierają swoje projekty dla odwiedzających, pokazują miejsca dotychczas niedostępne dla oczu osób trzecich i prezentują szerokiej publiczności swoje osiągnięcia, których dokonanie stało się możliwe dzięki wsparciu otrzymanemu z Unii Europejskiej.

Tegoroczna edycja DOFE stanęła jednak pod wielkim znakiem zapytania ze względu na pandemię COVID-19, która uniemożliwiła nam organizację wielkiego pikniku i koncertu, jak to bywało w ubiegłych latach. Ze względów bezpieczeństwa zamknęły się instytucje kulturalne i naukowe, co znacząco ograniczyło możliwości organizacji imprezy o tak dużej skali. Z tego względu wydarzenie musiało zostać przeniesione w jedyne bezpieczne pod względem epidemicznym miejsce – do Internetu.

Odkryj Dni Otwarte Funduszy Europejskich na Facebooku.

Wirtualny świat – realne projekty

DOFE 2020 odbędzie się w całości on-line. Co oznacza, że możesz uczestniczyć w wielu wydarzeniach z całej Polski bez wychodzenia z domu!

Przygotowane atrakcje będą transmitowane na żywo w finałowy weekend 25-27 września na stronie: DniOtwarte.eu.

Już teraz na stronie wydarzenia można obejrzeć ciekawe materiały o projektach współfinansowanych z Unii Europejskiej. Przyjrzyj się europejskim projektom z bliska. Zobacz, jak zmienia się Polska wokół Ciebie i dołącz do nas w finałowy weekend DOFE, by poznać jeszcze więcej interesujących miejsc.

W średniowiecznym klimacie

26 września zapraszamy Was do Podzamcza, gdzie z bliska będziemy mogli przyjrzeć się jednemu z najsłynniejszych obiektów na Szlaku Orlich Gniazd. Zamek Ogrodzieniec otworzy dla Was swe podwoje, ukazując średniowieczne krużganki, potężne wieże i zimne, kamienne mury, na których utrzymanie w możliwie jak najlepszym stanie przeznaczono prawie 1,5 mln zł dofinansowania z UE w ostatnich kilku latach.

Zamek Ogrodzieniec - fot. Dawid JanochaZamek Ogrodzieniec - fot. Dawid Janocha.

W tym malowniczym klimacie czasów dawno minionych odbędą się dwa wyjątkowe wydarzenia:

Remigiusz RączkaRemigiusz Rączka

26 września, sobota

Już o 12:30 wystąpi dla Was Remigiusz Rączka znany i lubiany mistrz sztuki kulinarnej z Wodzisławia Śląskiego.

Pan Remigiusz jest dobrze znany mieszkańcom Śląska, jako propagator kuchni regionalnej, ale od lat zdobywa coraz większą publikę w całym kraju, dzięki programowi kulinarnemu Telewizji Polskiej pn. "Rączka Gotuje", którego jest pomysłodawcą i prowadzącym.

Możecie być pewni, że tego dnia na placu zamkowym będą się niosły wyborne zapachy, a rezultaty pracy Remigiusza Rączki będą godne prawdziwego rycerza.

Henryk GołębiewskiHenryk Gołębiewski

Około 15:00 powrócimy na Zamek z nieco odmienną tematyką. Gościem naszego programu będzie Henryk Gołębiewski – aktor filmowy i telewizyjny znany z licznych ról w polskich filmach i serialach.

Pan Henryk znany jest głównie ze swoich kultowych ról, które odgrywał jako młody chłopiec w "Podróży za jeden uśmiech" i "Stawiam na Tolka Banana" w latach 70. XX wieku. Doceniony został również po latach za tytułową rolę w filmie "Edi" z 2003 r.

Nasza uwaga skupi się jednak na jego udziale w "Zemście" Andrzeja Wajdy na podstawie komedii Aleksandra Fredry. Film został w całości nakręcony na terenie Ogrodzieńca, więc liczymy na intrygujące wspomnienia i ciekawostki związane z pracą na planie tego dzieła.

Tyska kultura

27 września zabierzemy Was w podróż po Tychach. To stosunkowo młode, śląskie miasto ma naprawdę sięgające daleko wstecz tradycje szczególnie pod względem piwowarstwa. Wiedzieliście, że pierwsza wzmianka o browarze na terenie dzisiejszych Tychów pochodzi z 1629 roku? Z biegiem lat pojawiły się jednak nowe technologie w produkcji piwa i dawne browary straciły cel istnienia. Szkoda byłoby wymazać wiekową tradycję z mapy miasta, dlatego z pomocą Funduszy Europejskich budynki Browaru Obywatelskiego, założonego w 1897 r., przeszły zaskakującą przemianę, dzięki czemu dzisiaj możemy znaleźć tam park naukowo-technologiczny i stylową restaurację. My natomiast zapraszamy Was do Starej Warzelni, na terenie której powstało Centrum Nieelitarnej Sztuki Multimedialnej.

Stara Warzelnia – Browar Obywatelski w TychachStara Warzelnia – Browar Obywatelski w Tychach.

Następnie zabierzemy Was do tyskiej Mediateki, która powstała w wyniku rewitalizacji budynku po Zespole Szkół Municypalnych. Na ten cel Tychy przeznaczyły ponad 42 mln zł, z czego ponad 20 mln trafiło do miasta z unijnych funduszy. Dziś Mediateka jest siedzibą miejskiej biblioteki i Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy – AUKSO, która jest ostatnim celem naszej podróży po Tychach.

Bogdan KalusBogdan Kalus

27 września, niedziela

W Starej Warzelni spotykamy się ok. 11:00, by zasiąść na słynnej ławeczce wspólnie z Bogdanem Kalusem, aktorem i kabareciarzem, którego na pewno kojarzycie z serialu "Ranczo". Wraz z nim na ławeczce zasiądzie Jacek Łapot, z którym pan Bogdan współtworzy kabaret "KAŁAMASZ".

W półgodzinnym programie obaj panowie na pewno podzielą się z nami wieloma celnymi oraz humorystycznymi spostrzeżeniami na temat Funduszy Europejskich i Śląska.

Maciej LipinaMaciej Lipina

Wreszcie ok godziny 16:00 zapraszamy na ostatni punkt programu. W sali koncertowej Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy – AUKSO swój popis sceniczny zaprezentuje nam Maciej Lipina.

Pan Maciej jest założycielem i liderem grupy Ścigani, a także odtwórcą głównej roli (Ryśka Riedla) w spektaklu "Skazany na bluesa" w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Wystąpił również na akustycznej płycie "Acoustic 8 Filmów" legendy polskiego rocka i metalu zespołu KAT.

Jednego możecie być pewni tego popołudnia w Tychach będzie można usłyszeć nieco dobrej muzyki!

Konkurs

To jednak nie wszystko, co dla Was przygotowaliśmy! Każdy z występów w Tychach odbędzie się w obecności niewielkiej publiki, która zostanie wyłoniona spośród Was!

Już wkrótce w naszych mediach społecznościowych zostaną ogłoszone konkursy, w ramach których będzie można wygrać atrakcyjne nagrody rzeczowe oraz osobisty udział na występach Bogdana Kalusa lub Macieja Lipiny w Tychach.

Zachęcamy do obserwowania naszej strony oraz profilu "Razem zmieniamy Śląskie" na Facebooku, gdzie wkrótce pojawią się dodatkowe informacje na temat konkursów.

Poznaj projekty z całej Polski

Zachęcamy również do stałego śledzenia strony DniOtwarte.eu podczas finałowego weekendu DOFE. Będziemy nadawać przez cały weekend, od rana do wieczora, z różnych rejonów Polski. Na pewno inne województwa również zaprezentują masę ciekawych atrakcji związanych z projektami europejskimi, a pomiędzy poszczególnymi wydarzeniami ogłaszane będą kolejne konkursy z nagrodami!

Czekamy na Was 25-27 września!




Pomóż nam poprawić serwis




Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś