Przejdź do treści głównej
PRZEJDŹ NA NOWĄ STRONĘ
FUNDUSZE EUROPEJSKIE DLA ŚLĄSKIEGO
2021-2027

Moc atrakcji na Dniach Otwartych Funduszy Europejskich 2021


Dni Otwarte Funduszy Europejskich wpisały się już na stałe w kalendarz wydarzeń, w których licznie i chętnie uczestniczą mieszkańcy województwa śląskiego oraz turyści odwiedzający nasz region. W tym roku warto zarezerwować sobie weekend 17-19 września i odwiedzić cztery miasta – gospodarzy tegorocznych DOFE. To Żory, Tychy, Zabrze i Pszczyna.

Dni Otwarte Funduszy Europejskich wpisały się już na stałe w kalendarz wydarzeń, w których licznie i chętnie uczestniczą mieszkańcy województwa śląskiego oraz turyści odwiedzający nasz region. W tym roku warto zarezerwować sobie weekend 17-19 września i odwiedzić cztery miasta – gospodarzy tegorocznych DOFE. To Żory, Tychy, Zabrze i Pszczyna.

Na żywo albo z domowego zacisza

Tegoroczna edycja DOFE odbędzie się w formule hybrydowej. W atrakcjach może uczestniczyć, z zachowaniem zasad reżimu epidemicznego, publiczność. Nie trzeba jednak wychodzić z domu, by spotkać się z Dorotą Masłowską, posłuchać koncertu Meli Koteluk, poznać kulinarne sekrety mistrza Remigiusza Rączki czy wzruszyć się z dziećmi podczas spektaklu teatralnego. Wszystkie wydarzenia DOFE będą emitowane on-line, a do zarejestrowanych nagrań zawsze będzie można wrócić.

Transmisje on-line znakomicie sprawdziły się już podczas ubiegłorocznej edycji DOFE, która ze względów pandemicznych nie mogła odbyć się „w realu”.

Fundusze mają moc

Efekty wsparcia z Funduszy Europejskich widać na każdym kroku; trudno dziś wyobrazić sobie, jak żyłoby się w bez unijnego dofinansowania. Zawdzięczamy mu duże inwestycje infrastrukturalne – szpitale, szkoły, drogi, kanalizację, energooszczędne i proekologiczne rozwiązania. To również nieoceniony katalizator rozwoju lokalnych przedsiębiorstw. Fundusze pozwalają wreszcie realizować rokrocznie tysiące projektów, które codziennie poprawiają jakość życia lokalnych społeczności.

Każde z czterech miast gospodarzy jest świetnym dowodem na to, jaką moc mają unijne fundusze. Warto odwiedzić Żory, Tychy, Zabrze czy Pszczynę, by przekonać się na własne oczy, jaką metamorfozę przeszły te miasta – dzięki odwadze, energii i pracy osób zaangażowanych w przygotowanie i realizację projektów.

Powrót do dzieciństwa

Weekend z funduszami europejskimi na Śląsku zacznie się już w piątek – 17 września w Zabrzu. O 17:00 zespół Teatru Zabrze zabierze nas w podróż do dzieciństwa podczas spektaklu „Plastusiowy pamiętnik”. Najbardziej surowi recenzenci – dzieci – uznały to przedstawienie za najlepszy spektakl podczas festiwalu w Krakowie. Wzruszą się także i rodzice. Czy wiecie, że w tym roku uwielbiany przez kolejne pokolenia Plastuś obchodzi okrągłe… 90. urodziny?!

Zabrzański teatr to jedno z tych miejsc, które wspaniale rozkwitło dzięki funduszom unijnym. Realizowany w latach 2017-2021 projekt umożliwił rozbudowę i remont zabytkowego budynku. Udostępniono nowe pomieszczenia, zwiększono liczbę miejsc na widowni głównej sceny. Powstała też Mała Scena, przeznaczona do małych form teatralnych.

REJESTRACJA ZAKOŃCZONA.

Baner promujący DOFE w Teatrze Nowym w Zabrzu

Gotuj się do gotowania i zwiedzania

Nie ma lepszego popularyzatora kuchni śląskiej niż Remigiusz Rączka z Wodzisławia Śląskiego, który ogólnopolską sławę zyskał dzięki autorskiemu programowi „Rączka gotuje” w TVP. Wzorem ubiegłego roku Remigiusz Rączka zaprosi nas na wykwintną ucztę, pełną niezapomnianych smaków i zapachów.

Jeśli więc szukasz inspiracji na weekendowe menu, bądź z nami on-line w sobotę o godz. 11:00 w Browarze Obywatelskim w Tychach.

Będąc w Tychach, warto zarezerwować sobie więcej czasu, by zwiedzić Starą Warzelnię – unikatowy przykład metamorfozy przemysłowego wnętrza. Dziś mieści się tu Centrum Sztuki Współczesnej, łączące sztukę (największa kolekcja sztuki naiwnej w Polsce!) z multimediami i nowymi mediami. Remont oraz adaptacja zabytkowego wnętrza był możliwy dzięki dofinansowaniu z funduszy unijnych.

Jeżeli chcesz być z nami w Tychach i wziąć udział na żywo w pokazie kulinarnym Remigiusza Rączki, obserwuj profil na Facebooku "Razem zmieniamy Śląskie", gdzie już wkrótce ogłosimy konkurs, w którym będzie do wygrania 20 biletów na show. Zapoznaj się z Regulaminem konkursu Live cooking.

banner 750x200 layout-03 (1)

Popołudnie z literaturą (i piękną architekturą)

Już o 17:00 w żorskiej bibliotece odbędzie się spotkanie autorskie z Dorotą Masłowską, laureatki wielu prestiżowych nagród – Paszportu Polityki (za głośną debiutancką "Wojnę polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną"), Nike (za "Pawia Królowej") oraz Samuel-Bogumił Linde Preis 2020. Zimą tego roku w warszawskim Teatrze Studio wystawiona zostanie jej nowa sztuka „Bowie w Warszawie”. Dorota Masłowska jest felietonistką Dwutygodnika i "Tygodnika Powszechnego"; prowadzi także audycję w Radiu Newonce.

Spotkanie odbędzie się w gościnnych progach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żorach. To wyjątkowe miejsce na „funduszowej” mapie regionu – z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze, unijne wsparcie pozwoliło wyremontować i zaadaptować na potrzeby biblioteki budynek dawnego młyna elektrycznego – dziś to na wskroś nowoczesne, tętniące życiem miejsce, które przyciąga niebanalnymi wnętrzami i bogactwem możliwości.

Aby wziąć udział w spotkaniu z Dorotą Masłowską – zapisz się pod adresem e-mail: informacja@mbpzory.pl, pod numerami telefonu: 32 43 43 197, 32 43 44 584 lub w Informacji – Recepcji Biblioteki.

Baner promujący DOFE w Bibliotece w Żorach - otwiera się w nowym oknie

Muzyczne pożegnanie

O to, by wspomnienia z DOFE zostały z nami na wiele miesięcy, zadba gwiazda ostatniego dnia wydarzenia – Mela Koteluk. Plenerowy, akustyczny koncert artystki rozpocznie się w niedzielę o godzinie 13:00 w Parku Pszczyńskim. To ulubione miejsce spacerów mieszkańców Pszczyny, chętnie odwiedzane przez turystów. Park nieustannie się przeobraża i pięknieje – dzięki wielomilionowym projektom realizowanym przy wsparciu funduszy europejskich.

Do długiej listy atrakcji – z Muzeum Zamkowym w pałacu, skansenem i pokazową zagrodą żubrów na czele – w 2021 r. dołączyła ścieżka przyrodniczo-edukacyjna. To jedno z wielu działań nastawionych na ochronę bioróżnorodności tego regionu.

Meli Koteluk przedstawiać nie trzeba – jej zjawiskowy głos i autorskie teksty uwodzą nas już od ponad dekady. Wielokrotna laureatka Fryderyków (m.in. w kategorii Debiut Roku, Album Roku, Artystka Roku) w 2020 roku z zespołem Kwadrofonik przygotowała album „Astronomia Poety. Baczyński”, nagrany do wierszy wybitnego poety-powstańca. W Pszczynie posłuchamy akustycznych wersji jej najbardziej rozpoznawalnych utworów także z jej wcześniejszych płyt.

REJESTRACJA ZAKOŃCZONA!

Baner promujący DOFE w Pszczynie

I wiele więcej...

Dni Otwarte to możliwość obejrzenia z bliska mniej i bardziej niezwykłych projektów, które zrealizowano w województwie śląskim dzięki wsparciu z Unii Europejskiej. W tym roku, tak jak i w ubiegłych latach, beneficjenci Funduszy Europejskich przygotowali z okazji DOFE specjalne wydarzenia, które odbędą się w szkołach, bibliotekach czy nawet jednostkach straży pożarnej! Sprawdź, jakie inne atrakcje, czekają na Ciebie w najbliższej okolicy podczas Dni Otwartych Funduszy Europejskich:
Pomóż nam poprawić serwis
Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś