Przejdź do treści głównej

Młodzież debatowała o Sprawiedliwej Transformacji regionu


2021-11-02 11:56

transformacja

Porozmawiajmy o transformacji regionu

29 października br. w zabytkowej Sali Sejmu Śląskiego w Katowicach odbyła się debata oksfordzka dla młodzieży na temat Sprawiedliwej Transformacji Śląskiego.

W debacie wzięli uczniowie 4 szkół średnich:

  • IV Liceum Ogólnokształcącego im. Gen. Stanisława Maczka w Katowicach,
  • I Liceum Ogólnokształcącego Dwujęzycznego im. E. Dembowskiego w Gliwicach,
  • III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Katowicach,
  • Salezjańskiego Zespołu Szkół w Świętochłowicach.

Debata oksfordzka w Sali Sejmu Śląskiego

Przebieg debaty

Debata oksfordzka została przeprowadzona w uporządkowanym formacie, w którym dwie drużyny ("propozycja" i "opozycja") próbowały obronić lub podważyć daną tezę. Dzięki formule debaty uczestnicy mogli rozwinąć zdolności przydatne w dalszym życiu zawodowym – takie jak praca w zespole, umiejętność prezentacji i celnej argumentacji.

W pierwszej rundzie zmierzyli się uczniowie Dwujęzycznego LO z Gliwic (propozycja) i LO im. Gen. Maczka z Katowic (opozycja). Gliwiczanie bronili tezy o tym, że "ekologiczne zmiany stanowią warunek konieczny powodzenia transformacji", natomiast licealiści z Katowic dążyli do jej obalenia, argumentując że ekologia jest istotnym, ale tylko jednym z szerokiej gamy aspektów transformacji.

W drugiej debacie uczniowie z LO im. Adama Mickiewicza (propozycja) udowadniali, że "dialog międzypokoleniowy nie jest możliwy do osiągnięcia", a Salezjanie ze Świętochłowic (opozycja) podważali to twierdzenie, wskazując że młodzież może pomóc starszemu pokoleniu w poznawaniu nowych technologii, których rozwój będzie istotnym czynnikiem transformacji gospodarczej regionu.

Debata oksfordzka w Sali Sejmu Śląskiego

W debacie finałowej spotkali się zwycięzcy poprzednich dwóch dyskusji – uczniowie z IV LO im. Gen. Maczka z Katowic (propozycja) i Salezjańskiego Zespołu Szkół w Świętochłowicach (opozycja). Temat debaty finałowej dotyczył "dramatycznych skutków zmian społecznych dotkniętych transformacją". Licealiści z Katowic wskazywali na wzrost bezrobocia wśród osób związanych zawodowo z branża górniczą i masową emigrację z regionu w poszukiwaniu zatrudnienia. Salezjanie argumentowali, że transformacja jest trudna i może przynieść negatywne skutki, ale wciąż jest to lepsze rozwiązanie, niż nie podejmowanie żadnych działań w tej kwestii.

Ostatecznie lepszą linią argumentacji popisali się uczniowie IV LO im. Gen. Maczka z Katowic i to oni zostali zwycięzcami całej debaty.

Zobacz również:

Materiał z debaty przygotowany przez dziennikarzy Radia Katowice.

Poleć innym:
Facebook G+ Twitter Pint.
Pomóż nam poprawić serwis
Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś