Przejdź do treści głównej
PRZEJDŹ NA NOWĄ STRONĘ
FUNDUSZE EUROPEJSKIE DLA ŚLĄSKIEGO
2021-2027

Europotyczki z ortografią!


Użyj filtrów, aby szybko odnaleźć interesującą Cię wiadomość:
Pokaż wiadomości
Pokaż według
2015-10-13 07:47

Ponad 150 uczniów z 30 szkół ponadgimnazjalnych województwa śląskiego stanęło 12 października w ortograficzne szranki. Na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbyła się tego dnia siódma edycja Eurodyktanda. Na młodych Europejczyków czekał podchwytliwy tekst najeżony językowymi pułapkami.

Tegoroczne dyktando, to opowieść o tym jak superdziadkowie dzięki unijnemu wsparciu założyli przedszkole krasnala Hałabały. Tekst przygotowała dr Katarzyna Wyrwas - kierownik Poradni Językowej w Zakładzie Socjolingwistyki i Społecznych Praktyk Komunikowania na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego. - W tekście znalazły się wyrażenia powszechnie sprawiające kłopot, a więc pisownia łączna i rozłączna, stosowanie partykuły „nie" z różnymi częściami mowy oraz pisownia przysłówków z przymiotnikami i imiesłowami - wyjaśnia.

W ortograficznej sztafecie najlepsza okazała się Zorika Kołodziejczyk I LO im. J. Słowackiego w Częstochowie, która w nagrodę pojedzie na wizytę studyjną do Brukseli, ufundowaną przez prof. Adama Gierka, posła do Parlamentu Europejskiego, który sprawował jednocześnie patronat honorowy nad wydarzeniem. Drugie miejsce zajęła Zofia Ogrodowczyk z Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcące w Świętochłowicach, a trzecie Adam Rachfalski z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Zabrzu.

Wyróżnieni zostali:

Monika Wdowiak - I LO im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śląskim,
Artur Targiel  - LO im. Powstańców Śląskich w Bieruniu,
Adam Wrocławski - ZS nr 3 w Kłobucku
Kamil Smutniak - I LO im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śląskim
Natalia Jawór - II LO im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Rybniku
Weronika Kułacz - II LO Salezjański Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Tarnowskich Górach
Karolina Maligłówka - I LO Salezjański Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Tarnowskich Górach
Szymon Ujma - ZS nr 3 w Kłobucku
Bernadetta Ślusarz - ZS im. Królowej Elżbiety w Pilicy
Aleksandra Gładyś - I LO w Tychach

Gośćmi specjalnymi tegorocznego Eurodyktanda byli prof. dr hab. Jadwiga Waniakowa i dr Przemysław Dębowiak z Instytutu Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk w Krakowie, którzy przedstawili walory języka polskiego na tle innych języków europejskich.

Wydarzenie, którego celem jest zapoznanie młodzieży z tematyką Europejskiego Funduszu Społecznego oraz propagowanie wśród młodzieży reguł poprawnej pisowni języka ojczystego, zorganizowane zostało przez Wydział Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego przy współpracy z Zakładem Socjolingwistyki i Społecznych Praktyk Komunikowania Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego.

Eurodyktando 2015 współfinansowano ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Poleć innym:
Facebook G+ Twitter Pint.
Pomóż nam poprawić serwis
Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś