Europejska Inicjatywa Miejska – zaproszenie do składania wniosków
Zapraszamy do składania wniosków o dofinansowanie w naborze Europejskiej Inicjatywy Miejskiej – działania innowacyjne.
Czym jest Europejska Inicjatywa Miejska?
Europejska Inicjatywa Miejska (EUI) to nowy instrument Unii Europejskiej, który ma:
- wspierać miasta,
- przyczyniać się do budowania potencjału i wiedzy,
- wspierać innowacje
- oraz opracowywać innowacyjne rozwiązania dla wyzwań miejskich.
Jednym z głównych celów EUI, a szczególnie jej części poświęconej działaniom innowacyjnym (EUI-IA), jest kontynuowanie wsparcia na rzecz innowacyjnych działań poprzez zapewnienie władzom miejskim w całej Europie przestrzeni i zasobów do identyfikacji i eksperymentowania z nowymi, innowacyjnymi rozwiązaniami złożonych lokalnych wyzwań dot. zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich.
EUI-IA wspiera projekty pilotażowe, które są innowacyjne i eksperymentalne, ale też zbyt ryzykowne, żeby mogły być finansowane z tradycyjnych źródeł.
EUI-IA zapewnia miastom, jako podmiotom umożliwiającym innowacje – możliwość podjęcia ryzyka i przekształcenia ambitnych i kreatywnych pomysłów w projekty pilotażowe, które można przetestować w rzeczywistych warunkach miejskich.
Jaki rodzaj wsparcia jest zapewniany?
EUI-IA zapewnia dwa poziomy wsparcia:
- Finansowanie testowania i transferu Twojego innowacyjnego rozwiązania miejskiego – EUI-IA współfinansuje do 80% działań Twojego projektu i może zapewnić Ci do 5 milionów euro z Europejskiego Funduszy Rozwoju Regionalnego (EFRR) na realizację Twojego projektu.
- Przechwytywanie, dzielenie się i przekazywanie wiedzy, którą wygeneruje Twój projekt – EUI jest zainteresowana zrozumieniem, co zadziałało przy wdrażaniu innowacyjnego rozwiązania, a co nie, aby wyciągnąć wnioski, uchwycić wiedzę i podzielić się nią z decydentami i praktykami miejskimi w całej Europie. W związku z tym, po wdrożeniu działań innowacyjnych, EUI będzie gromadzić i udostępniać wyniki eksperymentów w ramach projektów. Zostanie to wykorzystane w działaniach związanych z transferem, w celu wspierania zdolności innowacyjnych i budowania wiedzy dla wszystkich obszarów miejskich UE oraz włączenia innowacyjnych rozwiązań do głównego nurtu zrównoważonego rozwoju miast.
Jakie projekty są finansowane?
W przypadku pierwszego zaproszenia do składania wniosków wnioskodawcy mogą składać wnioski dotyczące projektów koncentrujących się na Nowym Europejskim Bauhausie.
Inicjatywa Nowy Europejski Bauhaus (NEB), zainicjowana przez KE w 2020 r., łączy europejski zielony ład z naszymi przestrzeniami mieszkalnymi i doświadczeniami oraz wyraża ambicje UE w zakresie tworzenia pięknych, zrównoważonych i sprzyjających integracji społecznej miejsc, produktów i sposobów życia. Promuje nowe sposoby życia tam, gdzie zrównoważony rozwój pasuje do stylu, przyspieszając tym samym zieloną ewolucję w różnych sektorach naszej gospodarki oraz w naszych społeczeństwach, a także w innych obszarach naszego codziennego życia. Celem jest zapewnienie wszystkim obywatelom dostępu do towarów o obiegu zamkniętym i mniej emisyjnych, które sprzyjają regeneracji przyrody i chronią różnorodność biologiczną. Inicjatywa NEB wzywa nas wszystkich do wyobrażenia sobie i zbudowania razem zrównoważonej i sprzyjającej integracji społecznej przyszłości, która jest piękna dla naszych oczu, umysłów i dusz.
Kto może otrzymać wsparcie?
O wsparcie w ramach EUI-IA mogą ubiegać się następujące organy:
- Pierwsza kategoria: Każdy organ lokalnej administracji miejskiej zdefiniowany zgodnie ze stopniem urbanizacji (DEGURBA) Eurostat jako miasto lub przedmieście (odpowiadające kodowi DEGURBA 1 lub kodowi DEGURBA 2 Eurostatu) zamieszkałe przez co najmniej 50 000 mieszkańców.
- Druga kategoria: Stowarzyszenie lub ugrupowanie organów miejskich o statusie prawnym zorganizowanej aglomeracji złożone z lokalnych jednostek administracyjnych, w którym większość (co najmniej 51%) mieszkańców mieszka w lokalnych jednostkach administracyjnych określonych zgodnie ze stopniem urbanizacji (DEGURBA) Eurostat jako miasto lub przedmieście (odpowiadające kodowi DEGURBA 1 lub kodowi DEGURBA 2) i w którym łączna liczba ludności wynosi co najmniej 50 000 mieszkańców.
- Trzecia kategoria: Stowarzyszenie lub ugrupowanie organów miejskich niemające statusu prawnego zorganizowanych aglomeracji, w którym wszystkie zaangażowane organy miejskie
4 (Główny Organ Miejski i Stowarzyszone Organy Miejskie) są lokalnymi jednostkami administracyjnymi zdefiniowanymi zgodnie ze stopniem urbanizacji (DEGURBA) Eurostat jako miasto lub przedmieście (odpowiadające kodowi DEGURBA 1 lub kodowi DEGURBA 2) i w którym łączna liczba ludności (Główny Organ Miejski i Stowarzyszone Organy Miejskie) wynosi co najmniej 50 000 mieszkańców.
Jedynie uprawnione organy miejskie mogą składać wniosek w ramach zaproszenia do składania wniosków EUI-IA.
Jak złożyć wniosek?
Pakiet dokumentacji wniosku do pierwszego zaproszenia do składania wniosków EUI-IA składa się z następujących elementów:
- Niniejszy zakres wymagań i obowiązków dostępny we wszystkich językach UE. Jednak w przypadku rozbieżności należy pamiętać, że wersja angielska ma pierwszeństwo.
- Wytyczne EUI-IA (dostępne tylko w języku angielskim), z którymi należy się gruntownie zapoznać w kontekście nadrzędnych zasad inicjatywy.
- Wytyczne techniczne dotyczące elektronicznej platformy wymiany dokumentów (EEP).
- Szczegółowa instrukcja wypełniania formularza wniosku dostępna online we wszystkich językach UE w systemie EEP. Jednak w przypadku rozbieżności należy pamiętać, że wersja angielska ma pierwszeństwo.
- Dokument roboczy formularza wniosku (wersja robocza formularza wniosku i arkusza potwierdzenia – dokument Word dostępny tylko w języku angielskim) jako narzędzie pomocne w procesie sporządzania wniosku.
Wszystkie dokumenty można znaleźć na stronie internetowej EUI.
Proces składania wniosku jest w 100% elektroniczny dzięki wykorzystaniu platformy EEP.
Wniosek obejmuje następujące elementy:
- Formularz wniosku: należy wypełnić za pośrednictwem internetowej platformy EEP. Składa się on z sekcji przedstawiających pomysł projektu i uzasadnienie (w tym informacje na temat innowacyjności wniosku), partnerstwo (w tym wskazanie takich informacji jak Główny Organ Miejski, Partnerzy Realizacji Projektu, Partnerzy Transferowi, a w stosownych przypadkach Stowarzyszone Organy Miejskie), główne cele i oczekiwane wyniki, proponowany plan roboczy i budżet. Edycja i składanie wniosków są możliwe tylko na podstawie otwartego zaproszenia do składania wniosków. Wniosek zawiera szereg automatycznych łączy, formuł i środków kontroli. Funkcje te zapewniają, że komunikaty o błędach pojawiają się w formularzu (łącznie z brakującym arkuszem potwierdzenia), jeśli nie jest on prawidłowo wypełniony i nie można go w takiej postaci przesłać. Pomaga to znacznie zmniejszyć ryzyko składania wniosków niekwalifikowalnych.
- Załącznik: wnioskodawcy mogą przesłać jeden załącznik za pośrednictwem platformy EEP, który zostanie dołączony do formularza wniosku. Może to być mapa przedstawiająca obszar interwencji, wykres, infografika itp. Rodzaj i rozmiar pliku, który ma być załączony, są określone w wytycznych EEP.
- Arkusz potwierdzenia: jest automatycznie generowany przez platformę EEP w momencie wypełniania formularza wniosku lub po jego wypełnieniu. Musi być wydrukowany, podpisany przez przedstawiciela prawnego Głównego Organu Miejskiego, zeskanowany i przesłany w formularzu wniosku sekcja H „Arkusz potwierdzenia”. Formularz wniosku nie może zostać złożony bez arkusza potwierdzenia.
Zdecydowanie zaleca się, żeby wnioskodawcy wypełniali formularz wniosku w sposób jasny i zrozumiały w języku angielskim, chociaż może on być również składany w dowolnym języku urzędowym UE. Warto zauważyć, że oceny strategiczne i operacyjne będą dokonywane na podstawie angielskiej wersji formularza wniosku (przetłumaczonej na język angielski przez zewnętrznego usługodawcę zakontraktowanego przez Stały Sekretariat, w przypadku gdy formularz wniosku zostanie złożony w innym języku). Jakość tłumaczenia nie będzie gwarantowana przez Stały Sekretariat i w związku z tym będzie odbywać się to na ryzyko wnioskodawców. Ponadto umowa o dofinansowanie, zarządzanie projektem, formalna sprawozdawczość, kluczowe wyniki i wszelka komunikacja z Podmiotem Upoważnionym i Stałym Sekretariatem będą musiały być sporządzane w języku angielskim.