E-Śląskie – kultura i nauka powszechnie dostępne w sieci
Ponad 2 miliony złotych – to kwota dotacji, jaka została przyznana Muzeum Górnictwa Węglowego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Wraz ze wsparciem otrzymanym z budżetu państwa dofinansowanie projektu "E-Muzeum" wyniesie ponad 2,5 miliona zł. Dzięki tym środkom możliwe będzie wykonanie 16 tysięcy skanów ponad 3 tysięcy eksponatów, w celu udostępnienia ich on-line.
Ten projekt zakłada digitalizację zbiorów najważniejszego muzeum prezentującego kompleksowo gałąź przemysłu górniczego. Wierzę, że zyskamy w ten sposób bogatą ofertę związaną z dziedzictwem i kulturą naszego regionu, a to pozwoli na łatwiejszy dostęp do zbiorów, bo naszym celem jest zwiększenie zainteresowania odbiorców i promocja naszego dziedzictwa.
~ Henryk Mercik, członek Zarządu Województwa Śląskiego
To kolejny duży projekt przyczyniający się do cyfryzacji zasobów kulturowych Śląskiego. W grudniu 2017 r. Biblioteka Śląska podpisała umowę o dofinansowanie na ponad 32 miliony złotych. Dotacja wesprze realizację projektu "Śląskiego Digitarium", który zakłada cyfryzację i udostępnienie zasobów czterech dużych instytucji kultury:
- Biblioteki Śląskiej (lider projektu),
- Instytucji Filmowej "Silesia Film",
- Opery Śląskiej,
- Regionalnego Instytutu Kultury.
W efekcie procesów cyfryzacji i archiwizacji ich zbiorów zgromadzone zostaną 153 terabajty danych, które będzie można obejrzeć on-line w postaci ponad 93 tysięcy obiektów prezentujących:
- dokumenty piśmiennicze,
- filmy,
- zabytkowe eksponaty,
- rekwizyty i kostiumy operowe.
Cyfrowe zasoby kultury regionu w całości udostępniane i prezentowane będą przy pomocy serwisu, który będzie pobierał dane z innych serwisów internetowych (m.in. Śląskiej Biblioteki Cyfrowej, serwisu audiowizualnego, Encyklopedii Województwa Śląskiego, podręcznika edukacji regionalnej, Bibliografii regionalnej oraz katalogu OPAC Biblioteki Śląskiej).
Projekt "E-Muzeum – digitalizacja i udostępnienie zasobów Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu" doskonale wpasowuje się w zaistniały trend, zmierzający do rozpowszechniania regionalnych zasobów kulturowych poprzez cyfryzację. Projekt zakłada utworzenie portalu, dzięki któremu – oprócz dostępu do bazy danych Muzeum – będziemy mogli wypożyczyć eksponat. Bogata kolekcja Muzeum pozwoli odbiorcom dogłębnie zapoznać się z kulturowym dziedzictwem regionu. Natomiast badacze zainteresowani tematyką górnictwa zyskają dostęp do materiałów dotychczas nie udostępnianych w tak szerokim zakresie. W dalszej perspektywie projekt ma się również przysłużyć dokumentowaniu likwidowanych zakładów górniczych w technologii 3D i udostępnianiu rezultatów on-line.
To projekt dwupłaszczyznowy. Z jednej strony zamierzamy zdigitalizować i udostępnić zbiory w wersji cyfrowej, ułatwić do nich dostęp, a z drugiej strony stworzyć ośrodek dokumentacji górniczej, unikatowy w skali Europy. Chcemy skanować i zachowywać dokumentacje obiektów górniczych przeznaczonych do likwidacji, a ten ośrodek ma gromadzić wiedzę na temat tych obiektów, wyrobisk górniczych czy maszyn.
~ Bartłomiej Szewczyk, dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu