Przejdź do treści głównej
PRZEJDŹ NA NOWĄ STRONĘ
FUNDUSZE EUROPEJSKIE DLA ŚLĄSKIEGO
2021-2027

Działanie 9.2. Dostępne i efektywne usługi społeczne i zdrowotne – spotkanie informacyjne 30 marca 2022 r.(wsparcie obywateli Ukrainy ze środków EFS)


Pytanie 1. Jako gmina mamy dwa wnioski w ramach 9.2 jako rezerwowe w LSI. W związku z powyższym mam pytanie, czy istniałaby możliwość, aby je zaktualizować i zrealizować w ramach istniejących potrzeb, które zgłosiliśmy. Ich realizacja pozwoliłaby nam na zorganizowanie zajęć dla seniorów oraz dzieci i młodzieży, których mamy z Ukrainy?
Odpowiedź, 06.04.2012 r.
Nie przewiduje się zwiększenia alokacji w rozstrzygniętych już naborach, co miałoby skutkować przyjęciem do realizacji projektów obecnie znajdujących się na listach rezerwowych. Niezależnie od powyższego, należy zauważyć, iż uczestnikami projektów z poddziałania 9.2.5 są osoby zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. Możliwość zaangażowania w projektach obywateli Ukrainy ograniczona byłaby zatem wyłącznie do osób, które spełniają dotychczasowe przesłanki wynikające z zapisów Wytycznych oraz regulaminu konkursu.

Opracowane przez Departament Europejskiego Funduszu Społecznego

Pytanie 2. Z uwagi na charakter projektu - uproszczone metody rozliczenia oraz charakter grupy - czy będzie można liczyć na bardziej elastyczne podejście do wskaźników/ ewentualnie ich zmiany?
Odpowiedź, 06.04.2022 r.
Z pytania nie wynika jednoznacznie, czy chodzi o ewentualną zmianę wskaźników na etapie realizacji czy też o monitorowanie projektów wspierających obywateli Ukrainy za pomocą innych wskaźników niż te, które do tej pory stosowane były w działaniu 9.2.

Jeżeli mowa jest o potencjalnym problemie z zapewnieniem zakładanego wskaźnika osobowego w sytuacji, gdy uczestnicy są grupą, której plany na przyszłość są nieustalone (m.in. istnieje możliwość, iż uczestnicy mogą powrócić na teren swojego państwa w trakcie trwania projektu) należy pamiętać, iż wartość wskaźnika jest skorelowana z wielkością dofinansowania. Jeżeli w trakcie realizacji projektu zaistnieją czynniki, które zagrożą realizacji wskaźników w pierwotnie zakładanej wysokości, istnieje możliwość ich obniżenia, co wiąże się jednak ze zmniejszeniem wartości dofinansowania.

Jeśli chodzi natomiast o rodzaj wskaźników, które będą zastosowane do monitorowania przedmiotowych projektów, będą to na pewno wskaźniki specyficzne dla wsparcia obywateli Ukrainy, na ten moment nie możemy jednak wykluczyć, że obowiązkowe do wykazania będą również wskaźniki monitorujące standardowe działania z zakresu usług społecznych.

Opracowane przez Departament Europejskiego Funduszu Społecznego

Pytanie 3. Wkład własny - istotnym jest, aby JST nie musiało wnosić wkłady własnego pieniężnego. JST już mają mocno okrojone budżety i wyasygnowanie kolejnych środków będzie problematyczne.
Odpowiedź, 06.04.2022 r.
Dopuszczalne w ramach naboru będzie wnoszenie wkładu własnego zarówno za pomocą środków finansowych, jak i w postaci niepieniężnej. Będzie on mógł być więc pokryty np. poprzez pracę wolontariuszy czy udostępnienie pomieszczeń z zasobów lokalowych.

Opracowane przez Departament Europejskiego Funduszu Społecznego

Pytanie 4. Proszę doprecyzować dokumenty, na podstawie których będziemy mogli zakwalifikować UP. I jakie będzie musiał projekt osiągnąć wskaźniki? 

Odpowiedź, 06.04.2022 r.
Uczestnikiem projektu będą obywatele Ukrainy, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, które otrzymały nr PESEL i są osobami zagrożonymi ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. Do zakwalifikowania uczestnika do projektu będą więc konieczne dokumenty potwierdzające spełnianie tych warunków.

Opracowane przez Departament Europejskiego Funduszu Społecznego

Pytanie 5. Jaki będzie przewidywany okres kwalifikowalności wydatków w ramach omawianego (hipotetycznego) projektu?

Odpowiedź, 06.04.2022 r.
Jesteśmy  w trakcie ustalania ostatecznej daty, do której będą mogły być realizowane projekty, nie będzie ona jednak wcześniejsza niż 30 czerwca 2023 r.

Opracowane przez Departament Europejskiego Funduszu Społecznego

Pytanie 6. Czy rozważany był ewentualnie pomysł wyłonienia jednego operatora, który zajmuje się refinansowaniem zgłaszanych działań i/lub ewentualnie specjalistyczną pomocą (np.: w zakresie tłumaczeń, usług terapeutycznych, ,,asystentury codziennej" dla osób z Ukrainy w regionie/subregionach? 

Odpowiedź, 06.04.2022 r.
Ze względu na zasady realizacji i rozliczania środków EFS nie jest możliwe przyjęcie proponowanej formuły operatora.  Planuje się ogłoszenie naboru, w ramach którego każdy samorząd będzie aplikował samodzielnie o środki na podstawie zdiagnozowanych przez siebie potrzeb.

Opracowane przez Departament Europejskiego Funduszu Społecznego

Pomóż nam poprawić serwis




Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś