Przejdź do treści głównej
PRZEJDŹ NA NOWĄ STRONĘ
FUNDUSZE EUROPEJSKIE DLA ŚLĄSKIEGO
2021-2027

Dodaj współpracę międzynarodową do swojego projektu dofinasowanego z EFS


2018-12-27 09:40
Scieżki współpracy


W lutym 2019 roku wystartuje pierwszy konkurs grantowy w ramach projektu POWER, realizowany przez Fundację "Fundusz Współpracy".

„Ścieżki współpracy – wsparcie dla podmiotów wdrażających współpracę międzynarodową”
„Ścieżki…” otwierają przed realizatorami projektów z EFS zupełnie nowe perspektywy. Pozwalają dodać do krajowego projektu standardowego komponent współpracy międzynarodowej, czyli rozszerzyć go o nowe działania, a co za tym idzie produkty i rezultaty, które powstaną we współpracy z partnerem z UE. Na ten cel można uzyskać grant w wysokości do 100 tys. zł. W efekcie, krajowe projekty mogą zyskać wartość dodaną, a podmioty je realizujące mogą nauczyć się współpracy międzynarodowej w warunkach projektu rozliczanego ryczałtowo, przy dostępnym na każdym etapie wsparciu ze strony grantodawcy.

Na czym to wsparcie polega?
Przede wszystkim w projekcie przewidziane są dwie ścieżki wnioskowania o grant.

INKUBATOR – kompleksowe wsparcie przed udziałem w konkursie – dla tych, którzy po raz pierwszy podchodzą do działań związanych ze współpracą międzynarodową. Kwalifikacja do udziału w inkubacji następuje na podstawie fiszki, czyli krótkiego formularza z zarysem pomysłu na projekt. Uczestnicy inkubacji otrzymują specjalistyczne wsparcie szkoleniowe oraz tutora, który pomaga znaleźć partnera do projektu grantowego oraz opracować pełny wniosek zgodnie z kryteriami i regulaminem konkursu.

STANDARD – standardowa procedura konkursowa – dla tych, którzy wiedzą, co chcą zrobić, i mają wybranego partnera zagranicznego. Uczestnicy samodzielnie opracowują i składają wniosek o grant.
Ponadto operator „Ścieżek współpracy” będzie wspierał grantobiorców również w trakcie realizacji projektów, organizując specjalne szkolenia tematyczne oraz zapewniając wsparcie opiekuna.
KORZYŚCI
Realizacja projektu we współpracy międzynarodowej niesie ze sobą liczne korzyści. Podstawowe to możliwość wymiany między partnerami wiedzy, doświadczenia oraz gotowych, przetestowanych rozwiązań. Korzyść dla samego projektu to wzmocnienie jego potencjału i efektu poprzez rozszerzenie zakresu z działań krajowych na międzynarodowe. Ponadto naturalną konsekwencją każdej współpracy zagranicznej jest budowa międzynarodowej sieci kontaktów, a co za tym idzie – sieci współpracy, którą można wykorzystywać przy kolejnych projektach i działaniach.

KONKURS GRANTOWY - TERMINY
Konkurs jest wspólny dla obu ścieżek. Pierwszy nabór wniosków o grant (pilotaż dla woj. mazowieckiego) zostanie ogłoszony w lutym 2019 r. Następne konkursy – ogólnopolskie – będą ogłaszane: pierwszy w II połowie 2019 r. a kolejne dwa w 2020 r.

WNIOSEK I KRYTERIA
We wniosku o grant trzeba wskazać projekt, na którego realizację ma się podpisaną umowę i który zostanie rozszerzony o komponent ponadnarodowy, i krótko go opisać, uzasadniając wartość dodaną rozszerzenia. Musi to być krajowy projekt standardowy z EFS, mieszczący się w celach tematycznych 8-11. Nie można rozszerzać projektów pozakonkursowych ani międzynarodowych. Poza tym we wniosku należy opisać planowane rozszerzenie, ze wskazaniem nowych rezultatów i produktów oraz działań prowadzących do ich wypracowania we współpracy międzynarodowej.

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE
Na stronie internetowej – ścieżkiwspółpracy.pl – opisane zostały wszystkie kluczowe kwestie związane z projektem, w tym dostępne ścieżki i rodzaje wsparcia. Zamieszczono również niezbędne dokumenty – regulamin konkursu, wzór wniosku i wzór umowy o grant, a także infografiki z wyjaśnieniem najważniejszych elementów konkursu grantowego oraz możliwych rodzajów współpracy międzynarodowej.

Tam również znajdują się ogłoszenia o naborach oraz zapowiedzi spotkań informacyjnych i warsztatowych w całej Polsce.

Poleć innym:
Facebook G+ Twitter Pint.
Pomóż nam poprawić serwis




Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś