Daj się wysłuchać – zabierz głos ws. Krajowego Planu Odbudowy
22 marca br. odbędzie się pierwsze z pięciu tzw. wysłuchań, podczas których strona rządowa wysłucha Waszych opinii na temat projektu Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Do udziału w spotkaniach zaproszeni są przedstawiciele samorządów, partnerów społeczno-gospodarczych, organizacji pozarządowych i wszystkich innych organizacji i instytucji zainteresowanych tematem KPO.
Konsultacje KPO
Krajowy Plan Odbudowy (KPO) to kompleksowy program reform i projektów strategicznych finansowanych ze środków Unii Europejskiej na lata 2021-2027.
26 lutego Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) rozpoczęło konsultacje KPO, w których mogą wziąć udział wszyscy zainteresowani. Konsultacje potrwają do 2 kwietnia br., a do końca kwietnia Polska ma czas na przekazanie KPO Komisji Europejskiej (KE). Na zaakceptowanie dokumentu KE będzie miała dwa miesiące.
Krajowy Plan Odbudowy ma trzy główne cele:
- pomóc naprawić szkody gospodarcze i społeczne spowodowane pandemią COVID-19,
- przywrócić odporność gospodarek Unii Europejskiej,
- przygotować wspólnotę państw na przyszłe nieprzewidziane okoliczności.
Weź udział w wysłuchaniach
Wysłuchania publiczne są częścią konsultacji Krajowego Planu Odbudowy. W terminie 22-30 marca odbędzie się 5 spotkań poświęconych każdemu filarowi KPO, podczas których strona rządowa wysłucha opinii publicznej na temat projektu dokumentu.
Wysłuchania publiczne ws. KPO
Istota wysłuchania publicznego polega na bezpośrednim przekazaniu opinii na temat projektu Krajowego Planu Odbudowy przedstawicielom rządu, którzy odpowiadają za ostateczny kształt dokumentu. Wysłuchanie odwołuje się do tzw. 7 zasad konsultacji publicznych, jakie zostały wypracowane wspólnie przez środowiska rządowe, obywatelskie i eksperckie w 2012 roku, tj.:
- transparentności,
- powszechności,
- przewidywalności,
- responsywności,
- koordynacji,
- zasady dobrej woli
- i poszanowania interesu ogólnego.
Pomysłodawcą i patronem wysłuchań ws. KPO jest Podkomitet do spraw Rozwoju Partnerstwa, który funkcjonuje w systemie wdrażania Funduszy Europejskich. Jego członkami są przedstawiciele rządu, samorządu, partnerów społecznych i gospodarczych, a także organizacji społeczeństwa obywatelskiego.
Przedsięwzięcie wspiera organizacyjnie Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, które odpowiada w rządzie za koordynację Krajowego Planu Odbudowy i przygotowanie Umowy Partnerstwa.
Wydarzenie przygotowują Fundacja Stocznia oraz Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych. Uczestnictwo i pomoc w organizacji wysłuchań ze strony organizacji społecznych prowadzone jest w oparciu o ich własne środki. Nie jest prowadzone na zlecenie rządu, ale we współpracy z MFiPR.