Aktualizacja „Opisu systemu wdrażania Podmiotowego Systemu Finansowania usług rozwojowych w województwie śląskim”
2018-08-23 08:15
21 sierpnia 2018 r. zaktualizowaliśmy „Opis systemu wdrażania Podmiotowego Systemu Finansowania usług rozwojowych w województwie śląskim”. Dokument ten jest podstawowym elementem procesu wdrażania działania 8.2 Wzmacnianie potencjału adaptacyjnego przedsiębiorstw, przedsiębiorców i ich pracowników.
Najważniejsze zmiany wprowadzone do dokumentu:
- Likwidacja kwalifikowaności podatku VAT.
- Usunięcie zapisu mówiącego o dobrowolności w przyjmowaniu dokumentów rekrutacyjnych po wskazanym terminie.
- Doprecyzowanie definicji „stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej”.
- Dodanie do opisu PSF zapisów wynikających z przyjętych uchwał KS PSF dot.:
– sposobu określenia stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej (uchwała nr 36 ),
– określenia momentu weryfikacji poziomu zatrudnienia w przypadku przyznawania premii do dofinansowania dla przedsiębiorstw z odpowiednimi poziomami zatrudnienia osób niepełnosprawnych, osób o niskich kwalifikacjach oraz osób w wieku 50+ (uchwała nr 35). - Wprowadzenie obowiązku przesyłania przez operatora informacji o opłaceniu faktury za usługę rozwojową wraz z podaniem informacji o terminie jej zapłaty do przedsiębiorcy, który korzystał z usługi rozwojowej.
- Doprecyzowanie zapisów dotyczących uzupełnień w przypadku złożenia niekompletnej dokumentacji.
- Wydłużenie terminu na weryfikację, zatwierdzenie dokumentów zgłoszeniowych oraz podpisanie umowy wsparcia przez operatora z przedsiębiorcą. Doprecyzowanie zapisów pod kątem informowania o wynikach weryfikacji.
- Dokonanie zmiany terminu na ocenę usług rozwojowych. Wprowadzenie jednego terminu zamiast dwóch – w zależności od liczby wniosków i natężenia pracy.
- Wprowadzenie obniżenia poziomu dofinansowania usługi rozwojowej o 20 punktów procentowych, jeśli uczestnikiem usługi jest osoba zaangażowana na podstawie umowy o dzieło oraz w przypadku, gdy osoba będąca pracownikiem (umowa o pracę/umowa zlecenie) zatrudniona jest w okresie krótszym niż 3 miesiące przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie usługi rozwojowej. Doprecyzowanie zapisów dotyczących zasad obniżania dofinansowania.
- Zaktualizowanie zapisów dotyczących przerw w naborze poprzez wprowadzenie harmonogramu przyjmowania wniosków oraz zapisów dot. prowadzenia naborów dedykowanych.
- Uaktualnienie części Opisu PSF dotyczącej „zakresu danych osobowych przetwarzanych w związku z realizacją projektu”.
- Zmiana definicji „dnia” w słowniku pojęć (uznanie sobót za dni wolne od pracy).
- Doprecyzowanie zapisów dotyczących warunków jakie muszą zostać spełnione, aby istniała możliwość kwalifikowania kosztów usługi rozwojowej.
- Wprowadzenie obowiązku poświadczenia notarialnie podpisu osoby posiadającej pełnomocnictwo do reprezentowania przedsiębiorcy w kontaktach z operatorem.
- Wprowadzenie obowiązku przedkładania przez przedsiębiorców zaświadczeń o niezaleganiu z US, ZUS/KRUS przed podpisaniem umowy o dofinansowanie usług rozwojowych.