Przejdź do treści głównej

20 milionów złotych na dostosowanie szkolnictwa zawodowego do rynku pracy


2019-01-11 12:43

Województwo Śląskie podjęło pierwsze działania zmierzające do realizacji regionalnego projektu „Śląskie. Techno-Staże”. Porozumienie o współpracy w tym zakresie marszałek Jakub Chełstowski podpisał z przedstawicielami:

  • Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE),
  • Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach,
  • Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości.

Szkolenia na zawodowców

„Śląskie. Techno-Staże” to projekt, za którym stoi pomysł na dostosowanie oferty szkół zawodowych do realnych potrzeb gospodarczych naszego regionu. Będzie to możliwe poprzez nawiązanie trwałej współpracy między szkołami a pracodawcami. Dzięki temu przedsiębiorcy podzielą się wiedzą i informacjami o swoim zapotrzebowaniu z kadrami pedagogicznymi, co pozwoli lepiej dostosować oferty kształcenia do rynku pracy. Szkoły zawodowe natomiast wyślą swoich uczniów na płatne staże i praktyki zawodowe, które umożliwią im zdobycie niezbędnego doświadczenia.

Budżet projektu ma wynieść ok. 20 mln złotych. Szacuje się, że ok. 70% tej kwoty zostanie przeznaczone na organizację staży (m.in. na stypendia dla stażystów oraz uposażenie ich opiekunów).

Co jeśli nie staż?

Współpraca w ramach projektu „Śląskie. Techno-Staże” umożliwi również m.in.:

  • udział uczniów w dodatkowych kursach, szkoleniach i zajęciach,
  • organizację staży i kursów dla nauczycieli zawodu,
  • budowę sieci partnerstw lokalnych pracodawców oraz szkół zawodowych,
  • prowadzenie działań świadomościowych w zakresie dostosowywania oferty kształcenia zawodowego do potrzeb lokalnego rynku pracy skierowanych do mieszkańców województwa,
  • powołanie Śląskiej Rady Edukacji Zawodowej.

Na drodze po dotację

W tym momencie projekt jest jeszcze na wczesnym etapie powstawania – porozumienie zawarte z KSSE, Regionalną Izbą Gospodarczą i Izbą Rzemieślniczą zakłada wspólną pracę wszystkich partnerów nad szczegółami merytorycznymi oraz wnioskiem o dofinansowanie. Ten ostatni ma być gotowy do końca marca. Województwo planuje rozpocząć realizację projektu jeszcze w tym roku. Według wstępnych założeń uczniowie będą mogli korzystać ze staży i praktyk zawodowych w ramach projektu aż do 2022 r.

Poleć innym:
Facebook G+ Twitter Pint.
Pomóż nam poprawić serwis
Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś