Przejdź do treści głównej

2018 Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego


2018-03-14 10:39

Komisja Europejska ogłosiła 2018 Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego (European Year of Cultural Heritage)

Na przestrzeni roku w całej Europie zorganizowany zostanie szereg inicjatyw i wydarzeń z tym związanych. Wszystkie będą miały na celu przybliżenie społeczeństwu definicji oraz wartości dziedzictwa kulturowego i każdy będzie mógł wziąć w nich udział. W organizację wydarzeń zaangażowane zostały najważniejsze podmioty z sektora kultury, organizacje społeczeństwa obywatelskiego oraz wszystkie instytucje UE, które będą wspierać realizację działań o tematyce dziedzictwa kulturowego.

Czym jest dziedzictwo kulturowe?

Dziedzictwo kulturowe kształtuje naszą tożsamość i codzienne życie. Obejmuje zarówno europejskie miasta, jak i pomniki przyrody czy obiekty archeologiczne. Dziedzictwo kulturowe to nie tylko literatura, sztuka i piękne przedmioty, lecz także rzemiosło, którego uczymy się od naszych przodków, baśnie, które opowiadamy naszym dzieciom, tradycyjne potrawy oraz filmy, które oglądamy i z którymi się identyfikujemy.

Pielęgnując nasze dziedzictwo kulturowe, możemy odkryć naszą różnorodność i podjąć międzykulturowy dialog na temat tego, co nas łączy. Nie możemy pozwolić, aby dziedzictwo kulturowe podupadło lub uległo zniszczeniu. Dlatego rok 2018 będzie poświęcony właśnie dziedzictwu kulturowemu i szukaniu rozwiązań, które pomogą je chronić. W związku z tym projekty dot. szeroko pojętego dziedzictwa kulturowego mogą liczyć w tym roku na dodatkową promocję i wsparcie.

Jeżeli:

  • jesteś beneficjentem Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego lub Europejskiego Funduszu Społecznego,
  • realizujesz obecnie lub zrealizowałeś w poprzedniej perspektywie finansowej projekt (wciąż otwarty dla odwiedzających), którego celem jest ochrona i promocja dóbr kultury,

masz możliwość ogłoszenia i promowania swojego projektu na specjalnie stworzonej do tego celu stronie internetowej.

link do stronu komisji europejskiej. Otwiera sie w nowym oknie.

Prowadzona przez Komisję Europejską (Dyrekcję Generalną ds. Edukacji i Kultury) witryna gromadzi informacje o wszelkich wydarzeniach kulturalnych organizowanych przy wsparciu Funduszy Europejskich.

Zarejestruj swój projekt w celu otrzymania okolicznościowej etykiety i promowania go pod znakiem "EYCH" (European Year of Cultural Heritage). Rejestrację projektu można przeprowadzić poprzez wypełnienie formularza na stronie Komisji Europejskiej.

Przypominamy również, że projekty z zakresu dziedzictwa kulturowego można zgłaszać do tegorocznej edycji konkursu RegioStars Awards.

Poleć innym:
Facebook G+ Twitter Pint.
Pomóż nam poprawić serwis
Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś