Przejdź do treści głównej

1,2 miliarda złotych wsparcia dla polskich przedsiębiorców


2018-07-13 07:56

Bank Pekao S.A. i Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI) zawarły największą w historii polską umowę w ramach instrumentów gwarancyjnych programów UE – COSME.


Program COSME
ma na celu m.in.: wzmocnienie konkurencyjności i trwałości unijnych przedsiębiorstw, szczególnie małych i średnich, krzewienie kultury przedsiębiorczości oraz wspieranie tworzenia miejsc pracy, i wspieranie wzrostu MŚP.


Jednym z podstawowych zadań w ramach COSME jest ułatwianie dostępu do finansowania dla MŚP, również takich, które:

  • nie mają wystarczających zabezpieczeń kredytu,
  • mają krótki okres działalności, przez co ich finansowanie przez bank jest bardziej ryzykowne.

Natomiast w przypadku firm działających powyżej 3 lat COSME obniża wymagany wkład własny do 10% (w standardzie na rynku jest 20%).

Korzyści
Firmy, które uzyskają wsparcie w ramach umowy nie poniosą kosztów gwarancji i nie będą potrzebowały żadnych dodatkowych zabezpieczeń (np. dodatkowej hipoteki). Podstawowym zabezpieczeniem kredytu będzie zabezpieczenie na przedmiocie kredytowania oraz gwarancja COSME.

Bank natomiast nie będzie wymagał żadnych dodatkowych formalności ze strony przedsiębiorcy, a w przypadku braku spłaty kredytu, 50% zaległego kapitału i odsetek zostanie pokryte przez EFI.

Gwarancja COSME będzie nieodpłatna i pokryje 50% kredytu. Nie jest ona też pomocą publiczną, a więc nie zmniejszy dostępnych limitów pomocy dla firm. By skorzystać z gwarancji wystarczy złożyć standardowy wniosek o kredyt.

Finanse
Dzięki umowie Banku Pekao z EFI polscy przedsiębiorcy mają szansę pozyskać dla swoich działalności preferencyjne kredyty inwestycyjne i obrotowe o łącznej wartości około 1,2 mld złotych. Natomiast wysokość kredytu dla jednego przedsiębiorcy może sięgnąć nawet 12,6 mln zł.

Warto wiedzieć
Umowa wpisuje się również idealnie w tzw. Plan Junckera, który zakłada pobudzanie inwestycji głównie w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Pod względem inwestycji, które wdrożymy na poziomie MŚP, Polska już zajmuje wysokie 7. miejsce w Europie i dołącza do tuzów europejskiego rynku finansowego (tj. Niemcy, Francja czy Włochy), których wsparcie dla MŚP z COSME przekroczyło 1 mld euro.

Więcej informacji nt. umowy między Bankiem Pekao S.A. a EFI w ramach COSME znajdziecie na stronach Komisji Europejskiej.


Linki zewnętrzne
Poleć innym:
Facebook G+ Twitter Pint.
Pomóż nam poprawić serwis
Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś