Przejdź do treści głównej
PRZEJDŹ NA NOWĄ STRONĘ
FUNDUSZE EUROPEJSKIE DLA ŚLĄSKIEGO
2021-2027

Działanie 10.2. Rozwój mieszkalnictwa socjalnego, wspomaganego i chronionego oraz infrastruktury usług społecznych (RPSL.10.02.02-IZ.01-24-017/15; RPSL.10.02.02-IZ.01-24-017/15; RPSL.10.02.02-IZ.01-24-017/15)


Pytanie 2. Proszę o sprecyzowanie dot. średniej powierzchni nowych mieszkań. Czy wymagana w regulaminie konkursu powierzchnia oznacza mieszkalną czy użytkową – zważywszy, iż definicje ustawowe lokali socjalnych i chronionych definiują powierzchnię minimalną na osobę, (przy lokalach socjalnych istotna jest powierzchnia pokoi czyli mieszkalna)?Kryterium merytoryczne specyficzne dotyczące powierzchni mieszkań odnosi się do powierzchni użytkowej, o której mowa w Wytycznych programowych w zakresie kwalifikowania wydatków w ramach EFRR RPO WSL 2014-2020 w części odnoszącej się do wydatków związanych z robotami budowlanym i dotyczącymi części wspólnych budynku mieszkalnego (str. 64).  O ile Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu Cywilnego (art. 2 ust.1 pkt 5 tej ustawy) odnosi się do powierzchni pokoi przypadających na osobę to IZ RPO WSL 14-20, w celu zapewnienia jednolitej oceny ww. kryterium (odnoszącego się do mieszkań socjalnych, chronionych, wspomaganych) przyjęła powierzchnię użytkową. Należy również podkreślić, że kryterium dotyczące średniej powierzchni mieszkań jest kryterium jakościowym. W związku z tym, powierzchnia mieszkalna odnosząca się wyłącznie do pokoi nie jest jedyną powierzchnią wpływającą na przestrzeń, a co za tym idzie na wygodę do użytkowania dla mieszkańca danego lokalu.

Pytanie 1. Proszę o wyjaśnienie dot. kwestii limitów i ograniczeń dot. wydatków związanych z wymianą i zakupem instalacji grzewczej i źródła ciepła oraz termomodernizacją i termoizolacją budynku, które możliwe są do realizacji w przypadku, kiedy wydatki te nie przekraczają 30 % wartości całkowitych kosztów kwalifikowanych projektu. Planowany przez wnioskodawcę projekt w ramach 10.2 zakłada dużą liczbę jednostek adresowych i zróżnicowany zakres prac. Zapewnienie źródła ogrzewania dla każdego lokalu jest wymogiem ustawowym. Podobnie jak prawo budowlane i ochrony środowiska i narzuca zastosowanie w remontowanych budynkach modernizację sposobu ogrzewania. Proszę o wyjaśnienie dot. zarówno limitu wydatków (30% wydatków całkowitych kosztów kwalifikowanych czy 30 % wydatków kwalifikowanych na jednostkę adresową), jak i zakresu limitu tzn. czy sama wymiana i zakup instalacji grzewczej nawet bez zmiany dotychczasowego sposobu ogrzewania podlega ograniczeniu czy też ograniczenie to ma zastosowanie w przypadku jednoczesnej termomodernizacji w postaci ocieplenia budynku.
W odniesieniu do ustanowionego limitu informuję, że zgodnie z Wytycznymi w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach EFRR RPO WSL 2014-2020 wydatki związane z wymianą i zakupem instalacji grzewczej i źródła ciepła oraz termomodernizacją i termoizolacją budynku nie mogą przekroczyć 30% wartości całkowitych kosztów kwalifikowalnych projektu. W związku z tym, powyższe ograniczenie wprost wskazuje na projekt, a nie na budynek. A zatem jeżeli wnioskodawca w ramach projektu zamierza podjąć przedsięwzięcia teromodernizacyjne lub termoizolacyjne na więcej niż jednym budynku to ograniczenie wyznaczone przez IZ RPO WSL 14-20 dotyczyć będzie tych wydatków, które sumarycznie będą składały się na wartość całego projektu (w części odpowiadającej wydatkom przyporządkowanym termomodernizacji/termoizolacji). Jednocześnie IZ RPO WSL 14-20 zaleca, aby w takim przypadkach wydzielać koszty na każdy budynek z osobna. Takie działanie umożliwi zachowanie przejrzystości i czytelności ponoszonych wydatków zapewniając tym samym wywiązywanie się z obowiązku, o którym mowa w art. 44 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych. Zakres limitu (w tym przypadku wymiana i zakup instalacji grzewczej bez zmiany dotychczasowego sposobu ogrzewania) podlega kwalifikacji celowościowej, o której mowa w odpowiedzi na pytanie „Proszę o informację czy zastosowanie wydajniejszego sposobu ogrzewania lub wymiana okien to jeszcze wymiana istniejących elementów w ramach remontu czy też już termomodernizacja”.

Pomóż nam poprawić serwis




Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś