Home > W numerze > Wydarzenia > Słowem i rysunkiem

Słowem i rysunkiem

A A A

Słowem i rysunkiem

„Sawka rysuje – Ty piszesz dialogi” to konkurs dla mieszkańców regionu zorganizowany w ramach kampanii „Śląskie – przyspieszamy!” promującej nabory Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. 6 listopada w budynku Malarni Teatru Śląskiego w Katowicach odbył się finał satyrycznej akcji.

Praca Małgorzaty Wesołowskiej, laureatki konkursu.

Mniej znaczy więcej

Konkurs, w którym zadaniem uczestników było pomysłowe uzupełnienie tak zwanych „dymków” do rysunku autorstwa Henryka Sawki – jednego z najpopularniejszych polskich rysowników i satyryków, cieszył się dużym zainteresowaniem internautów. Wpłynęło kilkadziesiąt propozycji. Jury stanęło przed nie lada wyzwaniem, by wybrać iskrzący humorem, a przy tym najbardziej błyskotliwy tekst. Laureatką nagrody głównej została Małgorzata Wesołowska, która, oprócz czytnika ebooków, otrzymała wyjątkowy, stworzony w trakcie spotkania rysunek ze specjalną dedykacją od Henryka Sawki. Jak podkreślał satyryk, dialog, który zaproponowała zwyciężczyni („Co pan taki silny? – Unia mnie zasila”) ujął go, bo stosował się do słynnej maksymy Steve’a Jobsa: „mniej znaczy więcej”. Wyróżniono także: Beatę Kończak i Tomasza Olika (II miejsce) oraz Beatę Tyczkę i Marcina Smalę (III miejsce). Autorzy najzabawniejszych i trafiających w sedno tekstów odebrali nagrody z rąk Małgorzaty Ochęduszko-Ludwik – członka Zarządu Województwa Śląskiego i Henryka Sawki. W trakcie spotkania rysownik przyznał, że przygotowanie dowcipnych obrazków związanych z Funduszami Europejskimi nie było łatwym zadaniem:

– Potraktowałem to jako wyzwanie, bo to jest trudne zrobić z ciężkiego tematu coś przystępnego. Trzeba było połączyć kilka elementów – walor edukacyjny, informacyjny, a całość podać w sposób śmieszny, ale niewyśmiewający. Tworząc rysunki, kierowałem się zasadą „bawiąc, uczyć”, bo ona zawsze sprawdza się najlepiej – tłumaczył swój udział w kampanii rysownik Henryk Sawka.

W trakcie spotkania omówiono również dotychczasowy proces wdrażania RPO WSL. Okazuje się, że Śląskie ma już zakontraktowane prawie 40% dostępnej alokacji!

– Oceniliśmy ponad siedem tysięcy projektów, z których do dofinansowania wybraliśmy już blisko dwa tysiące przedsięwzięć. Podpisaliśmy ponad 1,6 tys. umów na kwotę 5,3 mld zł. To pokazuje, jak dużym zainteresowaniem cieszyły się dotychczasowe nabory. Kolejne konkursy są sukcesywnie ogłaszane. W przyszłym roku środki przeznaczone zostaną przede wszystkim na działania edukacyjne, termomodernizacje obiektów, a także na modernizację linii kolejowych. Do wydania będzie ponad półtora miliarda złotych – mówiła Małgorzata Staś, dyrektor Wydziału Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

– Nasz region dzięki Funduszom Europejskim z roku na rok zmienia się na lepsze. Budynek Malarni Teatru Śląskiego został dofinansowany właśnie w ramach środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Takich miejsc w regionie jest wiele i one zmieniają jego oblicze. Zyskują też mieszkańcy, którzy podnoszą swoje kwalifikacje i stają się bardziej otwarci na świat. Choć powoli zbliżamy się do końca tej perspektywy unijnej, to wciąż do wykorzystania jest jeszcze sporo środków – podkreślała z kolei Małgorzata Ochęduszko- Ludwik, członek Zarządu Województwa Śląskiego.

Kampania informacyjna „Śląskie – przyspieszamy!” trwała od września do grudnia. Na stronie www.slaskieprzyspieszamy.pl zainteresowani unijnymi dotacjami mogli znaleźć podstawowe informacje o Programie, aktualnie prowadzonych naborach oraz przewodnik po ofercie wsparcia.

Artykuły o tematyce funduszowej można było znaleźć głównie w internecie oraz prasie. Spoty pojawiały się także w regionalnych rozgłośniach radiowych. Ambasadorem kampanii był Wojciech Saługa – Marszałek Województwa Śląskiego, który zachęcał mieszkańców do skorzystania z możliwości, jakie oferuje Program. Kampania zrealizowana została na zlecenie Wydziału Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Współfinansowana była przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

DW

Polecamy


PRZEDSIĘBIORCZY LIDERZY ZMIAN
Być krok przed konkurencją to motto nowocześnie zarządzanych przedsiębiorstw, które śmiało inwestują w innowacyjne rozwiązania.

 

CORAZ LEPIEJ Rozmowa z Michałem Gramatyką, Wicemarszałkiem Województwa Śląskiego.

 

O TYM, JAK PRZEDSIĘBIORCY WZBOGACAJĄ REGION Rozmowa z dr. Bartłomiejem J. Gabrysiem, adiunktem w Katedrze Przedsiębiorczości Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

 

UMIARKOWANIE NOWATORSCY Poszukując odpowiedzi na współczesne wyzwania i trendy otoczenia biznesowego, bardzo często trafiamy na słowo „innowacja” lub „innowacyjność”.

 

SŁOWEM I RYSUNKIEM „Sawka rysuje – Ty piszesz dialogi” to konkurs dla mieszkańców regionu zorganizowany w ramach kampanii „Śląskie – przyspieszamy!”

 
Popularne


POMYSŁ, KTÓRY SIĘ OPŁACA
Głośnik wyprodukowany ze szkła, zegarek z funkcją kontroli zdrowia, gniazdo elektryczne zmniejszające zużycie energii – to przykłady innowacyjnych rozwiązań wprowadzonych na rynek w ostatnich latach.

 

CYFROWY WYMIAR BIZNESU Sposób, w jaki się komunikujemy, pracujemy, a nawet jak spędzamy wolny czas, coraz częściej zależy od przepływu informacji.

 

TO MOŻE BYĆ TWOJA DRUGA SZANSA „Zwolnienia monitorowane” lub „System łagodnych odejść” – to program outplacementu, czyli aktywizacji zawodowej osób zwalnianych z przyczyn zakładu pracy.

 

W POSZUKIWANIU WORK-LIFE BALANCE Żłobek lub klub dziecięcy w siedzibie lub w pobliżu firmy? To już nie ekstrawagancja, ale rozwiązanie, po które coraz śmielej sięgają polscy przedsiębiorcy.

 

ŚLĄSKIE INWESTUJE W KADRY Ponad 53 tys. pracowników województwa śląskiego będzie mogło podnieść swoje zawodowe kompetencje.