Home > W numerze > Aktualności > Zmiany w zasadach oznaczania projektów

Zmiany w zasadach oznaczania projektów

A A A

Zmiany w zasadach oznaczania projektów

Realizatorów projektów unijnych już od 1 stycznia 2018 r. czekają istotne zmiany związane z zasadami oznaczania projektów. Główna modyfikacja polega na dodaniu barw Polski do obowiązkowego zestawu znaków.

TO MUSISZ WIEDZIEĆ

Zgodnie z nowymi wytycznymi, barwy Rzeczypospolitej Polskiej mogą występować tylko w wersji pełnokolorowej (zgodnie z ustawą o symbolach państwowych, barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony). Nowy zestaw znaków Funduszy Europejskich z kolorami naszego kraju i logo UE musi pojawić się na takich materiałach jak: tablice informacyjne i pamiątkowe, plakaty, billboardy, tabliczki i naklejki informacyjne; strony internetowe, publikacje elektroniczne np. materiały video, animacje, prezentacje, newslettery, mailing, publikacje i materiały drukowane (np. foldery, informatory, certyfikaty, zaświadczenia, dyplomy, zaproszenia, programy szkoleń, itp.), korespondencja drukowana (jeśli papier firmowy jest wykonany w wersji kolorowej), materiały brandingowe i wystawowe (np. baner, stand, rollup, ścianki, namioty i stoiska wystawowe, itp.), materiały promocyjne (gadżety).

W przypadku zastosowania wersji achromatycznej i monochromatycznej, nie umieszcza się znaku barw RP.

W sytuacji, kiedy nie ma możliwości technicznych zastosowania oznaczeń pełnokolorowych (ze względu np. na materiał, z którego wykonano przedmiot lub znacznie podniesienie kosztów realizacji), nie ma obowiązku umieszczania znaku.

Nowe zasady uregulowane zostały i dokładnie opisana w zmodyfikowanej Księdze Identyfikacji Wizualnej znaku marki Funduszy Europejskich i znaków programów polityki spójności na lata 2014-2020 oraz w Podręczniku wnioskodawcy i beneficjenta programów polityki spójności 2014-2020 w zakresie informacji i promocji. Powyższe dokumenty będą obowiązywały wszystkich beneficjentów, którzy podpiszą umowy o dofinansowanie 1 stycznia 2018 r. lub później.

Wzory z właściwymi oznaczeniami można znaleźć na stronie internetowej rpo.slaskie.pl. Dostępne są tam też gotowe wzory plakatów i tablic, z których można skorzystać. Poniżej przedstawiamy przykładowe zestawienia nowo obowiązujących znaków:DW

Polecamy


PRZEDSIĘBIORCZY LIDERZY ZMIAN
Być krok przed konkurencją to motto nowocześnie zarządzanych przedsiębiorstw, które śmiało inwestują w innowacyjne rozwiązania.

 

CORAZ LEPIEJ Rozmowa z Michałem Gramatyką, Wicemarszałkiem Województwa Śląskiego.

 

O TYM, JAK PRZEDSIĘBIORCY WZBOGACAJĄ REGION Rozmowa z dr. Bartłomiejem J. Gabrysiem, adiunktem w Katedrze Przedsiębiorczości Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

 

UMIARKOWANIE NOWATORSCY Poszukując odpowiedzi na współczesne wyzwania i trendy otoczenia biznesowego, bardzo często trafiamy na słowo „innowacja” lub „innowacyjność”.

 

SŁOWEM I RYSUNKIEM „Sawka rysuje – Ty piszesz dialogi” to konkurs dla mieszkańców regionu zorganizowany w ramach kampanii „Śląskie – przyspieszamy!”

 
Popularne


POMYSŁ, KTÓRY SIĘ OPŁACA
Głośnik wyprodukowany ze szkła, zegarek z funkcją kontroli zdrowia, gniazdo elektryczne zmniejszające zużycie energii – to przykłady innowacyjnych rozwiązań wprowadzonych na rynek w ostatnich latach.

 

CYFROWY WYMIAR BIZNESU Sposób, w jaki się komunikujemy, pracujemy, a nawet jak spędzamy wolny czas, coraz częściej zależy od przepływu informacji.

 

TO MOŻE BYĆ TWOJA DRUGA SZANSA „Zwolnienia monitorowane” lub „System łagodnych odejść” – to program outplacementu, czyli aktywizacji zawodowej osób zwalnianych z przyczyn zakładu pracy.

 

W POSZUKIWANIU WORK-LIFE BALANCE Żłobek lub klub dziecięcy w siedzibie lub w pobliżu firmy? To już nie ekstrawagancja, ale rozwiązanie, po które coraz śmielej sięgają polscy przedsiębiorcy.

 

ŚLĄSKIE INWESTUJE W KADRY Ponad 53 tys. pracowników województwa śląskiego będzie mogło podnieść swoje zawodowe kompetencje.