FB Pixel Code

Kampania Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020

Aa A A A A A- A+

Razem zmieniamy Śląskie - Z myślą o każdym z nas

Marszałek Województwa Śląskiego
Jakub Chełstowski, 
Marszałek Województwa Śląskiego

Szanowni Państwo,
mieszkańców województwa śląskiego cechuje pomysłowość, mają też aspiracje, by dokonywać pozytywnych zmian w swoim otoczeniu. Od lat z pomocą przychodzą im Fundusze Europejskie. Z unijnych dotacji korzystają różne grupy podmiotów – małe firmy i średnie przedsiębiorstwa, ale również samorządy i gminy. Realizują projekty, które zmieniają nasz region. W tegorocznej kampanii „Razem zmieniamy Śląskie. Z myślą o każdym z nas” przedstawiamy niektóre z nich zrealizowane przy wsparciu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Są wśród nich inwestycje w miejsca pracy, rewitalizacje terenów zielonych oraz modernizacje infrastruktury sportowej i kulturalnej naszych miast.

Nasz region staje się coraz piękniejszy, bardziej nowoczesny i  innowacyjny. Przemiany, które są wynikiem realizowanych z sukcesem projektów unijnych, widzimy na co dzień wszyscy. Jestem przekonany, że każdy mieszkaniec regionu może być dumny z tego, że mieszka właśnie tu.

Razem zmieniamy Śląskie!

 

Alt: fundusze.png
Alt: slider2.png
Alt: slider3.png
Alt: Razem zmieniamy slaskie
Alt: Strzała
Alt: slider3.png
Alt: previous
Alt: next

O programie

Realizując kampanię "Razem zmieniamy Śląskie - z myślą o każdym z nas" chcemy Wam pokazać, jak dzięki Funduszom Europejskim zmienia się nasze otoczenie i podnosi się komfort życia. Dziś chyba nie ma już miejscowości, w której nie znajdziemy projektów realizowanych ze środków unijnych.

Obok dużych projektów, rozpoznawanych niemal przez każdego mieszkańca województwa śląskiego, typu Muzeum Śląskie, Międzynarodowe Centrum Kongresowe, DTŚ, realizowanych jest w regionie mnóstwo przedsięwzięć o bardziej lokalnym charakterze. Tylko w tej perspektywie (od 2014) realizowanych jest ponad 5 tys. projektów.

Jadąc nową ścieżką rowerową, drogą, odwiedzając odnowiony park, zaprowadzając dziecko do przedszkola czy korzystając z nowego obiektu sportowego, sprawdź, czy przypadkiem nie powstał dzięki dofinansowaniu unijnemu.

Podczas kampanii realizowanej od 1 października do 28 listopada 2020 roku pokazujemy Wam, jak wiele udało się zrobić w naszym województwie dzięki Funduszom Europejskim. Koniecznie zobacz nasze spoty promocyjne, w których beneficjenci realizujący projekty oraz mieszkańcy regionu opowiadają o tym, co im dały FE.Ponadto, możesz trafić na kampanię, przeglądając Facebooka, YouTube oraz strony internetowe. Z kampanią możesz również zetknąć się w terenie - jest obecna na citylightach.

A jeśli chciałbyś poznać więcej projektów realizowanych w ramach RPO WSL, koniecznie zajrzyj na naszą mapę dotacji: rpo.slaskie.pl/mapa i przekonaj się, że jesteśmy wszędzie 😊

umowy.png

0


podpisanych umów

finansowanie.png

0

,13 mld zł

przyznanego dofinansowania

DOBRE PRAKTYKI

img_4751_park_zielonaa.jpg

Zagłębiowski Park Linearny – Dąbrowa Górnicza

Zagłębiowski Park Linearny to wspólna inicjatywa miast położonych w dolinie rzek Przemszy i Brynicy, której ideą była rewitalizacja terenów zielonych w regionie. Jednym z beneficjentów projektu jest Miasto Dąbrowa Górnicza. Celem działań modernizacyjnych na terenie miasta było przywrócenie dawnej świetności Parkowi Zielona oraz akwenowi Pogoria II. Najstarszy w mieście park przeszedł prawdziwą metamorfozę. W miejsce betonu i asfaltu pojawiły się alejki wyłożone kostką granitową i ścieżki wśród drzew. Przebudowa Parku Zielona nawiązuje do pierwotnego układu oraz stylistyki lat 30. XX wieku, kiedy go założono. Odnowiono zabytkową fontannę wyposażoną w efektowne podświetlenie i krąg taneczny. Oczyszczono staw, a na głównych alejach parku pojawiły się klomby z ciekawymi kompozycjami roślinnymi. Warto dodać, że podczas prac nie zostało wycięte ani jedno drzewo. Dla dzieci wybudowano nowy plac zabaw, z podziałem na strefy dla maluchów i starszaków. Jest on dostępny również dla osób z niepełnosprawnościami. Poza zjeżdżalniami, huśtawkami i konstrukcjami wspinaczkowymi atrakcją są edukacyjne tablice sensoryczne służące do poznawania tajemnic przyrody. Kolejnym elementem projektu Zagłębiowskiego Parku Linearnego było popularyzowanie piękna przyrody jeziora Pogoria II. Dzięki wybudowanemu pływającemu pomostowi można podziwiać objęte całkowitą ochroną rośliny i zamieszkujące zbiornik zwierzęta. W ramach inwestycji wybudowano ścieżkę nad jezioro, na której zamontowano oświetlenie, ławki i stojaki rowerowe. Do tej pory większość odwiedzających jezioro osób stanowili wędkarze. Dzięki rewitalizacji Pogoria II stała się bardziej dostępna nie tylko dla mieszkańców regionu, ale i dla turystów. Zielone przestrzenie zrewitalizowane w ramach projektu Zagłębiowski Park Linearny tworzą zintegrowaną całość, która oferuje mieszkańcom regionu aktywne spędzanie czasu wolnego.

Tytuł projektu: Zagłębiowski Park Linearny – rewitalizacja obszaru funkcjonalnego doliny rzek Przemszy i Brynicy 
Beneficjent: Dąbrowa Górnicza - miasto na prawach powiatu
Wartość projektu: 30 232 730,81 zł
Dofinansowanie z UE: 18 453 599,55 zł

jaworzno.png

Miejskie Centrum Integracji Transportu Jaworzno

Miejskie Centrum Integracji Transportu w Jaworznie to projekt, który odmienił system komunikacji w Jaworznie. Głównym celem działań było zwiększenie atrakcyjności i konkurencyjności transportu publicznego i rowerowego poprzez połączenie poszczególnych środków transportu miejskiego. W tym celu w śródmiejskiej części Jaworzna powstało centrum przesiadkowe, gdzie przebudowano wiaty przystankowe wraz z zatokami. Wybudowano toaletę publiczną oraz klimatyzowane lokale przeznaczone na działalność gospodarczą. Powstał parking dla samochodów Park&Ride z zatoką dla taksówek oraz parking rowerowy Bike&Ride. Na monitorowanych miejscach postojowych mieszczą się 94 samochody i ponad 300 rowerów. Pozwala to na dojazd do centrum własnym środkiem transportu oraz sprawną i wygodną przesiadkę na autobus. Droga do pracy i szkoły jest bardziej komfortowa, a rower i samochód pozostają bezpiecznie zaparkowane. W ramach projektu na terenie Jaworzna powstało 11 km dróg rowerowych, w tym pierwsza w kraju bezkolizyjna velostrada, czyli ekspresowa dwupasmowa droga dla rowerów z kładkami i tunelem na skrzyżowaniach z ulicami. Ułatwia ona mieszkańcom korzystającym z rowerów, rolek i spacerowiczom nie tylko aktywne spędzanie czasu wolnego, ale i szybkie przemieszczanie się po mieście. Planowane jest również uruchomienie systemu roweru publicznego opartego na 20 stacjach wypożyczeń i co najmniej 200 rowerach. Miejskie Centrum Integracji Transportu obejmuje zasięgiem nie tylko centrum Jaworzna, ale i największe osiedla. Pod względem powierzchni Jaworzno należy do największych miast w Polsce, a dzięki tej efektownej, a zarazem funkcjonalnej inwestycji mieszkańcy sprawniej i szybciej poruszają się po swoim mieście. 

Tytuł projektu: Miejskie Centrum Integracji Transportu Jaworzno z integracją dróg dla rowerów i systemem roweru miejskiego 
Beneficjent: Jaworzno - miasto na prawach powiatu
Wartość projektu: 39 757 085,49 zł
Dofinansowanie z UE: 28 462 335,39 zł

willa-sixta.png

Rewitalizacja Willi Sixta w Bielsku-Białej

Zabytkowa Willa Teodora Sixta, zaprojektowana została w stylu neorenesansowym i wybudowana w 1883 roku przez słynnego architekta Karola Korna. Jej właściciel pozostawił testament, zgodnie z którym budynek i ogród przekazał Bielsku-Białej. Po wielu latach władze miasta postanowiły przywrócić willi dawny blask. Rewitalizacja objęła przebudowę i remont budynku wraz z piwnicami. Okna, drzwi, uchwyty czy klamki zostały odrestaurowane, oryginalne pozostały parkiety, schody i poręcze. Pozostałe elementy wiernie odtworzono. Prace odbywały się pod ścisłym nadzorem konserwatora zabytków. W odrestaurowanych wnętrzach Willi Sixta Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej prowadzi teraz przedsięwzięcia służące aktywizacji bielszczan, a wśród nich zajęcia dla różnych grup mieszkańców. Znajduje się tam biuro projektu Zintegrowana Animacja Społeczna, Giełda Wolontariatu i Klubu Wolontariusza oraz Miejskie Centrum Usług Społecznych – placówka wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży oraz dzienny ośrodek wsparcia dla seniorów. Prowadzona jest tam terapia zajęciowa, zajęcia z rehabilitantem, psychologiem oraz warsztaty prozdrowotne. Część willi służy jako miejsce wydarzeń artystycznych i spotkań związanych z kulturą, mieści się tam także ekspozycja prac Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA. W ramach oferty kulturalnej prowadzone są w willi warsztaty artystyczne, wykłady, panele dyskusyjne oraz pokazy filmów. Zespół willowo-parkowy "Willa Sixta" obejmuje również teren wokół budynku. Wchodzący w jego skład budynek wozowni oraz ogrodzenie poddano kompleksowej renowacji konserwatorskiej. Dookoła willi rosną niezwykłe drzewa: pomnik przyrody miłorząb, dąb burgundzki o niezwykłych omszałych liściach oraz lipy i klony. W ramach rewitalizacji dodatkowo założono ogród różany. Jedna z najpiękniejszych budowli w Bielsku-Białej służy teraz mieszkańcom miasta i prezentuje piękno XIX-wiecznej architektury. 

Tytuł projektu: Rewitalizacja Willi Teodora Sixta w Bielsku-Białej
Beneficjent: Galeria Bielska BWA
Wartość projektu: 9 217 936,38 zł
Dofinansowanie z UE: 5 495 926,68 zł

wodzislaw.png

Przebudowa i rozbudowa budynku Dworca Kolejowego w Wodzisławiu Śląskim

Kompleksowa przebudowa oraz rozbudowa zdegradowanego budynku dworca kolejowego w Wodzisławiu Śląskim i jego adaptacja na Centrum Przesiadkowe Wodzisław Śląski oraz Centrum Aktywności Społecznej jest efektem działań władz miasta. Dworzec kolejowy z 1895 roku funkcjonował do początku XXI w. Od kilkunastu lat stal zamknięty i niszczał. Dzięki środkom unijnym pozyskanym w ramach różnych projektów odzyskał swój dawny blask. Część budynku została zaadaptowana na Centrum Aktywności Społecznej, które służy realizacji przedsięwzięć z zakresu pomocy społecznej. Prace budowlane nie naruszyły starej konstrukcji dworca kolejowego, a zabiegi konserwatorskie umożliwiły zachowanie zabytkowej elewacji z czerwonych cegieł wzbogaconej iluminacją świetlną. Zachodnia ściana budynku oraz wnętrze jednej z sal warsztatowych pokryte jest żywą roślinnością. Na parterze mieści się poczekalnia i kasy biletowe. Pierwsze piętro przeznaczono na sale warsztatowo-szkoleniowe, a poddasze na biura projektów. Obiekt jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W jego środkowej części znajduje się przeszklona zewnętrzna winda. W ramach Centrum Aktywności Społecznej zagospodarowano cztery sale konferencyjne z systemem audiowizualnym, węzły sanitarne oraz aneks kuchenny do obsługi sal konferencyjnych. W CAS odbywają się warsztaty podnoszące kompetencje zawodowe mieszkańców Wodzisławia Śląskiego obejmujące między innymi kulinaria, ogrodnictwo i umiejętności praktyczne. Projekt jest częścią większego przedsięwzięcia obejmującego kompleksową rewitalizację budynku i obszaru dworca. Powstają tam parkingi i nowe ścieżki rowerowe. Rewitalizacja wodzisławskiego dworca sprawiła, że w miejscu zrujnowanego budynku powstał nie tylko nowoczesny obiekt kolejowy, ale i miejsce integracji społecznej mieszkańców miasta.

Tytuł projektu: Przebudowa i rozbudowa budynku Dworca Kolejowego w Wodzisławiu Śląskim
Beneficjent: Miasto Wodzisław Śląski
Wartość projektu: 6 378 020,30 zł
Dofinansowanie z UE: 5 309 284,60 zł

Alt: previous
Alt: next

Kontakt

Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich
ul. Dąbrowskiego 23, parter, sektor C
40-037 Katowice
Telefony do konsultantów: 32 77 40 172 / 32 77 40 193 / 32 77 40 194
E-mail: punktinformacyjny@slaskie.pl

Lokalny Punkt Informacyjny w Bielsku-Białej
ul. Cieszyńska 367
43-382 Bielsko-Biała
Telefony do konsultantów: 500 161 150 (tymczasowy od 16 marca do odwołania), 33 496 02 05  lub 33 49 60 201
E-mail: lpibielsko@bcp.org.pl

Lokalny Punkt Informacyjny w Rybniku
ul. Powstańców Śląskich 34
44-200 Rybnik
Telefony do konsultantów: 508 091 370 (tymczasowy od 13 marca do odwołania), lub 32 431 50 25 lub 32 423 70 32
E mail: lpirybnik@oddzial.fundusz-silesia.pl

Lokalny Punkt Informacyjny w Sosnowcu
ul. Kilińskiego 25
41-200 Sosnowiec
Telefony do konsultantów: 508 091 371 (tymczasowy od 13 marca do odwołania), 32 36 07 062 lub 32 26 35 037
E mail: lpisosnowiec@oddzial.fundusz-silesia.pl

Lokalny Punkt Informacyjny w Częstochowie
Aleja NMP 24, I klatka, lokal 1
42-202 Częstochowa
Telefony do konsultantów: 34/3605687 lub 34/3245075
E-mail: lpiczestochowa@arr.czestochowa.pl

Punkt Kontaktowy Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości
ul. Katowicka 47, 1 piętro, pokój 101
41-500 Chorzów
Telefony do konsultantów: (32)743-91-67, (32)743-91-71 lub (32)743-91-77
Email: punkt.kontaktowy@scp-slask.pl

Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach Punkt Kontaktowy Europejskiego Funduszu Społecznego
ul. Kościuszki 30, pokój nr 2, parter
40-037 Katowice
Telefony do konsultantów: 32 757 33 11
Email: efs@wup-katowice.pl