Powrót do rpo.slaskie.pl
Home > Dobre praktyki > Jak w domu

Jak w domu

A A A

Jak w domu

Nowa placówka opiekuńczo-wychowawcza w Waleńczowie we wrześniu rozpocznie działalność. Trafi do niej maksymalnie 14 dzieci. Otrzymają pomoc i wsparcie. To będzie jak dom dla dużej rodziny. Przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami. W pobliżu zieleń i boiska.

Nowa placówka opiekuńczo-wychowawcza w Waleńczowie

To bardzo dobry przykład pokazujący wykorzystanie funduszy z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014--2020. Chodzi o adaptację budynku po byłym Zespole Szkół w Waleńczowie przy ul. Częstochowskiej 8 w celu utworzenia całodobowej placówki opiekuńczo-wychowawczej, dysponującej 14 miejscami.
Zakres prac adaptacyjnych obejmował wykonanie niezbędnych robót remontowych (budowlanych, elektrycznych i sanitarnych) związanych z przebudową i dostosowaniem istniejącego układu funkcjonalnego budynku do nowych potrzeb. Obiekt musi spełniać warunki techniczne, określone w obowiązujących przepisach budowlanych, sanitarnych oraz bezpieczeństwa przeciwpożarowego.
- W projekcie uwzględniono również doposażenie utworzonej placówki w funkcjonalne meble oraz sprzęt AGD i RTV. Wartość ogółem projektu wyniosła 643 503,24 zł, w tym dofinansowanie z UE - 546 977,75 zł. Realizacja przedsięwzięcia trwała od 22 listopada ubiegłego roku do końca kwietnia 2018 r. - mówi Witold Łagiewka z Wydziału Inwestycji i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Kłobucku.
W powiecie kłobuckim funkcjonuje dom dziecka. Jednak zgodnie z obowiązującą ustawą o opiece zastępczej duże domy dziecka powinny przestać istnieć do końca 2020 roku. Po tym terminie powinny liczyć nie więcej niż 14 wychowanków i przyjmować dzieci powyżej dziesiątego roku życia. Młodsze w ogóle nie powinny do nich trafiać, tylko znajdować opiekę w rodzinach zastępczych albo rodzinnych domach dziecka.
Dlatego do nowej placówki przejdzie 14 dzieci z dużego domu dziecka.
- Dzieciaki już tutaj były. Bardzo im się podoba. Co więcej, nawet zaklepały sobie pokoje - mówi Mariusz Pyrkosz, zastępca dyrektora Centrum Administracyjnego Obsługi Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Kłobucku.
Dom w Waleńczowie budzi pozytywne emocje. Urządzono tutaj cztery pokoje trzyosobowe, jeden dwuosobowy, w pełni wyposażoną kuchnię, jadalnię, pokój wypoczynkowy, pomieszczenie gospodarcze z pralką i suszarką, pomieszczenia do pracy terapeutycznej (gdzie z dzieckiem będzie mógł popracować psycholog, pedagog czy terapeuta), trzy łazienki, w tym jedna dostosowana do różnych rodzajów niepełnosprawności. Wejście udało się wyposażyć w pochylnię i podjazd, likwidując bariery architektoniczne. Przygotowano też pomieszczenie dla wychowawców. Każde dziecko będzie mieć własną szafę, komodę i trochę przestrzeni.
- Wszystko kolorowe i funkcjonalne. Cieszy oko. Dzieciaki będą tutaj uczyć się podobnych zachowań jak w rodzinie, przy przygotowaniu posiłków czy robieniu prania. To wszystko pozwoli przygotowywać je do samodzielności w dorosłym życiu. To ma być dom, a nie tylko instytucja - dodaje Mariusz Pyrkosz.
Co więcej, wnętrza przygotowano w taki sposób, że jeśli zajdzie potrzeba przeniesienia dziecka do innego pokoju, bo na przykład jest więcej dziewczynek, to po przestawieniu mebli nie burzy się klimatu danego pomieszczenia. Obok domu jest sporo zieleni oraz boiska, gdzie można zagrać w siatkówkę czy piłkę nożną.

Maksymalna kwota dofinansowania w obu konkursach wynosi 95 proc.

Wniosek o dofinansowanie należy złożyć wyłącznie w formie elektronicznej na formularzu wniosku aplikacyjnego utworzonego za pomocą Lokalnego Systemu Informatycznego (LSI 2014) https://lsi.slaskie.pl

baw

Nowe konkursy

Realizacja projektów ma umożliwić lepszy dostęp do usług społecznych dla osób wykluczonych lub zagrożonych wykluczeniem. W konkursach zostaną wybrane projekty do dofinansowania w ramach:

Poddziałania 10.2.4. Rozwój mieszkalnictwa socjalnego, wspomaganego i chronionego oraz infrastruktury usług społecznych – wsparcie działań wynikających z Lokalnych Strategii Rozwoju obejmujących obszary wiejskie i rybackie.
Budżet 36 047 655 zł.
Wnioski przyjmowane są do 30 sierpnia 2018 roku. Planowany termin rozstrzygnięcia konkursu to luty 2019 r.
Działania w ramach projektu w sposób obligatoryjny muszą być spójne z diagnozą i celami określonymi w Lokalnej Strategii Rozwoju, na obszarze której będzie on realizowany.

Poddziałania 10.2.2. Rozwój mieszkalnictwa socjalnego, wspomaganego i chronionego oraz infrastruktury usług społecznych – RIT Północny.
Budżet 15 031 636,53 zł.
Wnioski przyjmowane są do 27 września 2018 roku. Planowany termin rozstrzygnięcia konkursu to luty 2019 r.
Wsparcie w przypadku tych dwóch konkursów przewiduje realizację prac budowlanych w zdegradowanych budynkach w celu adaptacji ich na mieszkania socjalne, wspomagane i chronione oraz na potrzeby tworzenia centrów usług społecznościowych. W ramach konkursów nie wolno budować nowych obiektów. Realizacja zamierzenia musi być powiązana z projektem współfinansowanym w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego


Szczegółowe informacje na stronie rpo.slaskie.pl.

 
Powrót do góry