Home > W numerze > WUP > Na ratunek kwalifikacjom

Na ratunek kwalifikacjom

A A A

Na ratunek kwalifikacjom

Dynamicznie zmieniający się rynek pracy wymaga od pracowników ciągłego podnoszenia kwalifikacji. W Śląskiem w ramach Działania 11.3 Dostosowanie oferty kształcenia zawodowego do potrzeb lokalnego rynku pracy – kształcenie zawodowe osób dorosłych ruszyła realizacja blisko czterdziestu projektów, w których mieszkańcy regionu mogą zdobyć nowe umiejętności zawodowe. Grupą, która w sposób szczególny zobligowana jest do zwiększania kompetencji, jest kadra medyczna.

Na ratunek kwalifikacjom

W Polsce pracuje około 13 tys. ratowników medycznych. W ciągu roku karetki wyjeżdżają do różnych zdarzeń ponad trzy miliony razy. Od umiejętności i doświadczenia ratowników zależy zdrowie, a często życie wzywających pomocy. Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach, w partnerstwie z firmą JMM Mariusz Lewandowski, realizuje projekt "Kwalifikacjom na ratunek". Adresowany jest do 600 mieszkańców regionu, którzy ukończyli 18. rok życia i chcą zdobyć kwalifikacje w zawodzie ratownika medycznego. W szczególności dotyczy to osób pełniących służbę lub będących członkami Systemu Ratownictwa Medycznego (SRM) lub jednostek współpracujących z SRM. Rekrutacja prowadzona jest w sposób ciągły – do 30 kwietnia 2018 r.

W ramach przedsięwzięcia uczestnicy ukończą kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy (KPP), zakończony certyfikowanym egzaminem zewnętrznym. W trakcie szkoleń dowiedzą się m.in., jak obsługiwać sprzęt ratowniczy, poznają elementy anatomii i fizjologii człowieka, a także nauczą się, jak prawidłowo przeprowadzać czynności ratujące życie.

Dzięki udziałowi w projektach, swoje umiejętności zwiększą ratownicy medyczni

Kolejny projekt – "Doskonalenie kwalifikacji ratowników medycznych w woj. śląskim" adresowany jest również do 600 mieszkańców regionu, pracujących już w zawodzie ratownika medycznego. W ramach przedsięwzięcia do 30 czerwca 2018 r. zorganizowanych zostanie 40 edycji kursów, których celem jest pogłębienie i aktualizacja wiedzy z zakresu ratownictwa medycznego oraz medycyny ratunkowej. Zajęcia dotyczyć będą m.in. organizacji Państwowego Ratownictwa Medycznego, stosowania farmakoterapii w stanach zagrożenia życia bądź zdrowia, wdrożenia medycznych czynności ratunkowych w zachorowaniach u osób dorosłych i dzieci, odbierania porodu i resuscytacji noworodka, zabezpieczania poszkodowanego po urazie oraz czynności podejmowanych w sytuacji zdarzeń masowych i katastrof. Program szkoleń opracowany został przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego. Uczestnicy otrzymują punkty edukacyjne zgodnie z rozporządzeniem doskonalenia zawodowego ratowników medycznych.

Szczegółowe informacje na temat projektów uzyskać można na stronach: www.wpr.pl oraz www.jmm.net.pl

 

Warto śledzić stronę internetową Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach: www.rpo.wup-katowice.pl, gdzie sukcesywnie publikowane są informacje o projektach unijnych, które uzyskały dofinansowanie w ramach RPO WSL 2014-2020 i adresowane są do mieszkańców regionu, chcących podnosić swoje kwalifikacje zawodowe.

SG