Razem Zmieniamy Śląskie - album, część 2
Małgorzata Jarosińska-Jedynak
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej
Szanowni Państwo,
Województwo śląskie zmienia się na naszych oczach. Z regionu, którego gospodarkę budował węgiel, w nowoczesne centrum biznesu i kultury. Rozwój województwa wspierają Fundusze Europejskie. Obecnie trudno już znaleźć miejscowość, w której nie są realizowane projekty dofinansowane z Unii Europejskiej. Beneficjentami środków unijnych są różne grupy – firmy, organizacje, szkoły, przedsiębiorstwa oraz samorządy. A każdy z nas, niemal każdego dnia, korzysta z inwestycji, które powstały przy wsparciu UE – nowych dróg, chodników, zmodernizowanych zabytków czy odnowionych dworców. Fundusze Europejskie to także lepiej wyposażone szkoły i centra badawcze, wyremontowane przedszkola czy obiekty sportowe a także dofinansowania szkoleń. To tylko część z obszarów, które wspierają pieniądze unijne, lista jest znacznie dłuższa. Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 to obecnie ponad pięć tysięcy podpisanych umów na łączną kwotę dofinansowania ponad 13 miliardów złotych. To ogromny zastrzyk pieniędzy, który napędza rozwój województwa śląskiego.
W tym roku niwelowanie skutków pandemii koronawirusa oraz udział w zapewnieniu sprawnej realizacji projektów współfinansowanych ze środków unijnych stały się jednym z kluczowych wyzwań i zadań, które realizuje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR). Funduszowy Pakiet Antywirusowy (FPA) to jedno z kluczowych działań MFiPR w walce z koronawirusem. Do tej pory w ramach FPA wygospodarowano 14 miliardów złotych. Pieniądze unijne na walkę z koronawirusem i jego gospodarczymi skutkami w województwie śląskim pochodzą z programów krajowych (Program Inteligentny Rozwój, Program Wiedza Edukacja Rozwój, Program Polska Cyfrowa, Program Infrastruktura i Środowisko) oraz z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Fundusze unijne zostały przeznaczone na ochronę zdrowa, wsparcie przedsiębiorców, zakup komputerów do zdalnej nauki dla szkół i placówek opieki całodobowej dla dzieci i dorosłych.
Przed nami nowe rozdanie środków europejskich na lata 2021-2027. Polsce w przyszłym budżecie UE ma przypaść około 750 mld zł. Pieniądze te chcemy przeznaczyć na inwestycje między innymi w infrastrukturę, energetykę, przedsiębiorczość, ochronę środowiska czy cyfryzację. To kolejna szansa dla województwa śląskiego, by stawało się jeszcze bardziej nowoczesne, przyjazne do życia, innowacyjne oraz dostępne dla osób o różnych potrzebach.
Szanowni Państwo,
dotrzymywanie kroku najprężniej rozwijającym się europejskim regionom to prawdziwe wyzwanie. Zadanie dla odważnych, zdeterminowanych i twórczych. Takich mieszkańców, przedsiębiorców, samorządowców nie brakuje w województwie śląskim. Nasz region, przy znacznym wsparciu
Funduszy Europejskich, wyznacza trendy, realizuje śmiałe pomysły, stając się z każdym dniem miejscem jeszcze bardziej nowoczesnym, dobrze skomunikowanym, zapewniającym wysoką jakość życia.
Nowe obiekty społeczno-kulturalne, kilometry zmodernizowanej infrastruktury drogowej i kolejowej, przedszkola i szkoły wyposażone w wysokiej klasy sprzęt dydaktyczny, wreszcie nowoczesne placówki ochrony zdrowia – to inwestycje, których realizacja nie byłaby możliwa, gdyby nie zaangażowanie tak wielu z Państwa.
Mieszkańców, aktywnych społeczników, liderów biznesu, a także samorządowców w codziennej pracy wspierają Fundusze Europejskie. Projekty realizowane z ich wsparciem stają się początkiem czegoś nowego i dobrego, często inicjują ważne zmiany lub nawet wielkie życiowe przemiany.
W publikacji, którą trzymają Państwo w rękach, po raz kolejny oddajemy głos mieszkańcom regionu, zarówno tym, którzy zawodowo zajmują się realizacją projektów finansowanych z Regionalnego Programu Operacyjnego, jak i tym, którzy na co dzień korzystają z dostępnej infrastruktury i szerokiej oferty różnorodnych usług. Poprosiliśmy ich, by podzielili się swoimi doświadczeniami, refleksjami oraz spostrzeżeniami.
Przedstawione projekty to tylko kilkanaście z kilku tysięcy działań podejmowanych przy unijnym wsparciu. Ale to właśnie w nich, jak w soczewce, widać różnorodność inicjatyw oraz skalę osiąganych korzyści. Są dowodem na to, że dzięki dobrej diagnozie problemów, przemyślanej koncepcji i sprawnej realizacji, można lokalnie wpływać na jakość życia w regionie. Mam nadzieję, że wybrane przykłady, zainspirują także Państwa, pozwolą przygotować następne nowatorskie przedsięwzięcia, które będą motorem dalszych przemian społeczno-gospodarczych.
Przed nami nowa unijna perspektywa finansowa. Wierzę, że ponownie staniemy na wysokości zadania i wybierzemy prorozwojowy kierunek regionu, wszak tylko razem możemy zmieniać Śląskie.
Jakub Chełstowski
Marszałek Województwa Śląskiego
Wojciech Kałuża
Wicemarszałek Województwa Śląskiego
Szanowni Państwo,
województwo śląskie przeszło wielką metamorfozę – od obszaru kojarzonego głównie z górnictwem do miejsca, w którym jesteśmy obecnie, gdzie nowoczesne technologie i innowacyjne spojrzenie na gospodarkę łączy się z tradycją i kulturą regionu.
Powstały tutaj węzły przesiadkowe, instalacje pozyskujące energię z odnawialnych źródeł czy nowe drogi, po których jeżdżą zasilane elektrycznie autobusy. Inwestycje te nie tylko służą mieszkańcom, ale również zmieniają oblicze regionu.
Niektóre z tych projektów możecie Państwo poznać, zaglądając do niniejszej publikacji. By dostrzec inne, często wystarczy rozejrzeć się po okolicy, bo dzięki Funduszom Europejskim Śląskie wciąż się zmienia wokół nas.
Szanowni Państwo,
Fundusze Europejskie to nie tylko olbrzymie środki finansowe i wielkie projekty infrastrukturalne. Fundusze Europejskie to przede wszystkim ludzie – osoby zaangażowane w realizację projektów, dzięki którym wzrasta jakość życia nas wszystkich.
To setki tysięcy mieszkańców naszego województwa, których życie stało się prostsze dzięki pomysłom, wsparciu i zaangażowaniu innych osób.
W tej publikacji przedstawiamy zaledwie kilka z setek projektów ukierunkowanych na podnoszenie jakości życia społecznego. Wierzymy jednak, że wybrane przez nas przykłady dobrze zobrazują Państwu, jak dzięki zaangażowaniu ludzi wokół nas Śląskie wciąż zmienia się na lepsze.
Izabela Domogała
Członek Zarządu Województwa Śląskiego
Prezentacja wybranych projektów dofinansowanych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020
Mapa projektów:
1. Polvet Healthcare Teodorowski Sp.J.
2. Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach
3. MCJ Jacek Czogalla
4. Węzeł przesiadkowy w Cieszynie
5. Mediateka w Sosnowcu
6. Klasztor Ojców Paulinów na Jasnej Górze
7. Zamek Ogrodzieniec
8. Nowy odcinek Drogi Regionalnej Racibórz – Pszczyna
9. Wsparcie sekrora MŚP m.in. pracowni jubilerskiej Studio Forma
10. Hala sportowa w Bieruniu
11. Rewitalizacja bytomskiej dzielnicy Rozbark
12. Techniczne Zakłady Naukowe w Częstochowie
13. Centrum Usług Społecznych w Sosnowcu