Home > W numerze > Wydarzenia > Fundusze obok nas

Fundusze obok nas

A A A

Fundusze obok nas

Za nami kolejne Dni Otwarte Funduszy Europejskich (DOFE) – największa ogólnopolska akcja promująca projekty dofinansowane ze środków unijnych w Polsce. Od 18 do 21 maja w całym kraju odbyły się setki imprez prezentujących przedsięwzięcia współfinansowane ze środków unijnych. Nie zabrakło prezentacji pomysłów zrealizowanych w województwie śląskim. Mieszkańcy regionu mogli zwiedzić miejsca często niedostępne na co dzień, wziąć udział w zabawach i wydarzeniach kulturalnych.

Ruch uliczny dla najmłodszych

Fundusze obok nas

W całej Polsce odbyło się kilkaset imprez, dzięki którym uczestnicy mogli bliżej zapoznać się z efektami projektów zrealizowanych przy pomocy funduszy unijnych. Ciekawie było również w Śląskiem. Do akcji włączyło się ponad 40 beneficjentów, którzy zaprosili mieszkańców regionu do wspólnej zabawy. W 15 wybranych miejscach – przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego – odbyły się wydarzenia, podczas których zorganizowano warsztaty, pokazy, animacje z nagrodami i gry.

Do wspólnej zabawy zaprosiła m.in. Mediateka – multimedialna część Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tychach. Dzieci miały okazję poznać zalety książkomatu, wziąć udział w konkursie Łowienia Funduszaków i odwiedzić świat fantazji z bajkoteką (zbiorem multimedialnych bajek).

W nowoczesnym Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach można było nie tylko zobaczyć tamtejszą multimedialną ekspozycję, ale także spróbować swoich sił w wielkoformatowym domino czy wziąć udział w programie edukacyjnym „Ziarnko do ziarnka”, podczas którego uczestnicy tworzyli prace plastyczne z ziaren zbóż.

Wielką gratką była także możliwość odwiedzenia – niedostępnego na co dzień – Centrum Sterowania Ruchem w Gliwicach, jednej z najnowocześniejszych placówek tego typu w kraju. W trakcie DOFE można było przyjrzeć się z bliska, jak działa system i poobserwować ruch uliczny na rozlicznych monitorach. Dla najmłodszych uczestników przygotowano miasteczko ruchu drogowego oraz animacje z nagrodami.

Zwiedzając kanał

Pozostali beneficjenci również nie próżnowali. Pałac Młodzieży im. Aleksandra Kamińskiego w Katowicach zaprosił na ucztę ze sztuką. Wystawę obrazów olejnych Anny Marii Kasprzak pt. „Wyspy” można było podziwiać na drugim piętrze. Parter zapełnił się natomiast ilustracjami, grafikami i fotografiami wykonanymi przez studentki Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Nie zapomniano o najmłodszych. Przedszkolaki i uczniowie mogli wziąć udział w „Literackich podróżach dookoła świata”, podczas których wybrali się na niezapomnianą wyprawę do świata baśni i legend. Propozycją dla uczniów była „Noc z Andersenem”.

Atrakcje czekały również na zwiedzających śluzę Kanału Gliwickiego w Rudzińcu. Można było zobaczyć w ruchu urządzenia, które poruszają wielką maszynerię śluzy. Dla dzieci zorganizowano warsztaty żeglarskie i naukę wiązania solidnych marynarskich węzłów. Odwiedzający mieli też niepowtarzalną okazję wyruszyć w rejs po kanale.

Na wyprawę do wnętrza śląskiej ziemi zaprosiła Kopalnia Królowa Luiza w Zabrzu. Zwiedzający fedrowali z hajerem, uczestniczyli w symulacji akcji ratowniczej i uczyli się pierwszej pomocy przedmedycznej. Atrakcje przygotowano także na powierzchni. Park 12C to plenerowa wystawa związana z czterema żywiołami, ukazująca działanie alternatywnych źródeł energii. Odwiedzający mogli również wziąć udział w grze terenowej.

Dni Otwarte Funduszy Europejskich odbyły się już po raz czwarty. Koordynatorem wydarzenia jest Ministerstwo Rozwoju.

DW

 
Polecamy


POWRÓT DO ZDROWIA, POWRÓT DO PRACY.
Z sześciu milionów biernych zawodowo Polaków aż co czwartynie pracuje z powodu przewlekłej choroby.

 

ZASTRZYK UNIJNEJ GOTÓWKI. Polacy dobrze oceniają dostępność podstawowej opieki zdrowotnej. Gorzej wypadają oceny specjalistycznych procedur.

 

STARYCH DRZEW SIĘ NIE PRZESADZA. To ludowe porzekadło idealnie wpisuje się w nowoczesne systemy opieki nad seniorami.

 

SZKOŁA RODZICIELSTWA. Wśród wielu placówek przygotowujących rodziców do pełnienia przez nich najważniejszej.

 

NOWE LOGO WOJEWÓDZTWA. Samorząd Województwa Śląskiego był pierwszym w Polsce, który zdecydował się na stworzenie własnego logo.

 
Popularne


GONIĄC ŚWIAT.
Piekarska "urazówka" to szpital o bogatej historii. Początkowo funkcjonował jako placówka Spółki Brackiej.

 

DZIŚ LICZY SIĘ ZDROWIE. Od trzech dekad na poziomie instytucji europejskich zaobserwowano zainteresowanie problematyką zdrowotną.

 

INWESTUJMY W KADRY MEDYCZNE. Rozmowa z dr. n. med. Jackiem Kozakiewiczem, prezesem Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach.

 

FUNDUSZE OBOK NAS. Za nami kolejne Dni Otwarte Funduszy Europejskich (DOFE).

 

WIEDZA I INNOWACJE. Nowoczesne formy terapii i leki najnowszej generacji, ale także zaawansowane technologie.