Home > W numerze > RPO w liczbach > Sprawnie inwestować fundusze europejskie

Sprawnie inwestować fundusze europejskie

A A A

Sprawnie inwestować fundusze europejskie

Funkcję rzecznika funduszy europejskich (RFE) w województwie śląskim od 1 grudnia minionego roku pełni Beata Goleśna. To nowa instytucja. Taką możliwość wprowadziła nowelizacja ustawy z 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020. 

Jak zadbać o dzieci

Rolą rzecznika jest dbanie o interesy wszystkich uczestników procesu realizacji Regionalnego Programu Operacyjnego w taki sposób, aby ich spostrzeżenia, doświadczenia i uwagi dotyczące wdrażania docierały do instytucji odpowiedzialnych za zarządzanie tym programem. A to nie jest łatwy obszar.
– W praktyce oznacza to rozpatrzenie zgłoszeń, które może kierować każdy, kto potencjalnie jest zainteresowany lub uczestniczy w procesie aplikowania o fundusze unijne. Zgłoszenia powinny dotyczyć utrudnień lub stanowić propozycję usprawnień w zakresie realizacji danego programu operacyjnego - podkreśla Beata Goleśna.
Aby rzecznik mógł podjąć jakiekolwiek działanie, musi wpłynąć do niego zgłoszenie. Dopiero wówczas może analizować przesłanki i okoliczności opisane w zgłoszeniu. Ewentualną podstawą do działania mogą być zdarzenia świadczące o naruszeniu przepisów prawa w postaci np. przewlekłości, nieterminowości postępowań, niejasności procedur, braku stosownych informacji, stawianiu nadmiernych i nieuzasadnionych wymagań, niewłaściwej obsłudze.
– Ogólnie rzecz biorąc, rzecznik działa tam, gdzie identyfikuje utrudnienia związane z korzystaniem z funduszy w ramach danego programu. Może w wyjątkowych sytuacjach doprowadzić do zmiany decyzji w indywidualnej sprawie, ale tylko w sposób pośredni, wskazując przesłanki formalno-prawne, które pozwalają na takie zmiany – akcentuje Beata Goleśna.
W ciągu kilku miesięcy funkcjonowania RFE wśród spraw, które wpłynęły do rzecznika, najwięcej dotyczyło sytuacji indywidualnych. Dlatego tak ważna jest rola rzecznika, który jest pewnego rodzaju łącznikiem pomiędzy podmiotami, które starają się o fundusze i realizują projekty, a instytucjami udzielającymi wsparcia. - Łącznikiem, który nie tylko rozpatruje skargi, ale również pomaga w komunikacji obu stronom tego procesu - dodaje RFE.
Beata Goleśna zwraca uwagę na jeszcze jedną okoliczność. Otóż niezwykle ważne jest, aby zgłoszenie do rzecznika wpłynęło szybko, wtedy, kiedy jakiś proces jest jeszcze w toku, np. trwa nabór projektów, biegnie termin wyznaczony przez instytucję itp. - Zgłoszenie nie zawiesza terminu takiego postępowania, ale pozwala na równoległe czynności, co może okazać się korzystne dla sprawy - przyznaje rzeczniczka.
Zachęca też wszystkich, którzy mają doświadczenia we wdrażaniu projektów lub programów unijnych i widzą przestrzeń, w której można coś usprawnić, tak aby korzystanie z unijnych środków było prostsze i szybsze – podzielcie się Państwo swoimi spostrzeżeniami. Rolą rzecznika jest zainteresowanie instytucji takimi propozycjami
i rozważenie, na ile jest możliwe, aby z nich skorzystać. Zapraszam do kontaktu.

DORADZAMY

Wydział Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego zorganizował w tym roku dodatkową pomoc dla wszystkich zainteresowanych skorzystaniem z dofinansowania na projekty w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Usługa animacyjna jest bezpłatna i będzie realizowana do końca roku.
Eksperci pracują poza stacjonarnymi Punktami Informacyjnymi, w całym województwie śląskim. Nieodpłatnie przekazują najważniejsze informacje o najbliższych konkursach, a także szkolą i doradzają, jak przygotowywać propozycje projektów i wnioski aplikacyjne. Organizowane są również wizyty studyjne prezentujące dobre praktyki dotyczące wykorzystania środków RPO WSL 2014-2020 oraz warsztaty tematyczne, dotyczące konkretnych naborów projektów.


USŁUGĘ REALIZUJĄ:

Na terenie subregionu południowego i północnego firma EU-Consult sp. z o.o. z Gdańska.
e-mail: office@grants24.eu
telefon: +48 660 574 307
Na terenie subregionu centralnego i zachodniego Fundacja Regionalnej Agencji Promocji i Zatrudnienia z Sosnowca
e-mail: biuro@frapz.org.pl
telefon: 32 785 42 21 wew. 26

Polecamy

Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiegoWIĘKSZE MOŻLIWOŚCI, SZERSZE PERSPEKTYWY
W sierpniu zaktualizowano Regionalny Program Operacyjny dla Śląskiego. Zmiany wynikają z bieżących potrzeb województwa i jego mieszkańców. Przez lata udało nam się wiele osiągnąć, zmieniając Śląskie na lepsze, ale wciąż są sprawy, które wymagają  poprawy. Rozmowa z Wojciechem Saługą, marszałkiem województwa śląskiego.

'Korki' nie wystarczą„KORKI” NIE WYSTARCZĄ
470 uczniów z jaworznickich gimnazjów wzięło udział w projekcie, który poprawił efektywność kształcenia. Szkoły doposażono w nowoczesny sprzęt, a 78 nauczycieli skorzystało ze szkoleń. Dla młodzieży zorganizowano dodatkowe zajęcia oraz spotkania z psychologiem i doradcą zawodowym.

Michał Gramatyka, wicemarszałek województwa śląskiegoUNIJNE FUNDUSZE ZMIENIAJĄ ŚLĄSKIE
Wystarczy rozejrzeć się wokół, aby zobaczyć, jak zmienia się województwo śląskie. Tylko w poprzedniej perspektywie finansowej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na rozmaite inwestycje wydano ponad 7,3 mld zł. Przyjrzyjmy się niektórym z nich - pisze Michał Gramatyka, wicemarszałek województwa śląskiego.

Powrót do góry