Home

Home

Szanowni Państwo,

Śląskie z każdym rokiem staje się bardziej przyjazne inwestorom i biznesowi. Odważnie przyciąga przedsiębiorców i firmy z potencjałem. I choć przed nami jeszcze wiele do zrobienia, już dziś możemy powiedzieć, że nasz region to dobre miejsce do prowadzenia działalności nie tylko dla wielkich rynkowych graczy, ale także małych i średnich przedsiębiorstw.

Środki RPO WSL 2014?2020 w dużej mierze dedykowane są właśnie przedsiębiorcom. Tylko na wdrażanie innowacji i prowadzenie prac badawczo-rozwojowych zarezerwowaliśmy pół miliarda euro. To nie wszystko. Prowadzący działalność gospodarczą mogą sięgnąć także po dotacje na programy outplacementowe przeznaczone dla zwalnianych pracowników, czy działania szkoleniowe i rozwojowo-doradcze wzmacniające potencjał adaptacyjny firm.

Kończący się rok to okazja, by podziękować wszystkim, którzy już skorzystali z możliwości, jakie stwarzają Fundusze Europejskie. To również dzięki Wam Śląskie jest dziś regionem nowoczesnych inwestycji. Zachęcam do dalszej aktywności, gdyż przed nami kolejnych 70 konkursów. W 2018 roku rozdysponujemy ponad 1,5 mld zł. To potężne pieniądze, które pozwolą wzmocnić kondycję regionu i podnieść jakość naszego życia.

Z okazji zbliżającego się okresu świąteczno-noworocznego, życzę Wszystkim, by ten kolejny rok był szczęśliwy i owocny w życiu osobistym i zawodowym, a dla naszego regionu był czasem intensywnego rozwoju.

Wojciech Saługa
Marszałek Województwa Śląskiego

Nasze dobre wzornictwo

Już po raz dwunasty produkty i usługi, które zmieniają na lepsze region i nasze codzienne życie, nagrodzono w konkursie „Śląska Rzecz”. W tegorocznej edycji plebiscytu doceniono także publikację „Po nitce do kłębka” przygotowaną przez tarnogórskie Wydawnictwo KA.

O funduszach i biznesie

Śląskie Centrum Przedsiębiorczości już od dekady pomaga firmom w ich działalności. O sukcesach, a także wyzwaniach śląskich przedsiębiorstw, rozmawiano 15 listopada w Katowicach podczas konferencji „Fundusze Europejskie dla firm – znajdź wsparcie na rozwój biznesu”.

Od pomysłu do przemysłu

Innowacyjność, cyfrowa rewolucja, komunikacja mobilna, transfer wiedzy. To tylko niektóre z tematów podejmowanych podczas Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw, który w tym roku przebiegał pod hasłem „Uwolnić biznes”.

Polecamy


PRZEDSIĘBIORCZY LIDERZY ZMIAN
Być krok przed konkurencją to motto nowocześnie zarządzanych przedsiębiorstw, które śmiało inwestują w innowacyjne rozwiązania.

 

CORAZ LEPIEJ Rozmowa z Michałem Gramatyką, Wicemarszałkiem Województwa Śląskiego.

 

O TYM, JAK PRZEDSIĘBIORCY WZBOGACAJĄ REGION Rozmowa z dr. Bartłomiejem J. Gabrysiem, adiunktem w Katedrze Przedsiębiorczości Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

 

UMIARKOWANIE NOWATORSCY Poszukując odpowiedzi na współczesne wyzwania i trendy otoczenia biznesowego, bardzo często trafiamy na słowo „innowacja” lub „innowacyjność”.

 

SŁOWEM I RYSUNKIEM „Sawka rysuje – Ty piszesz dialogi” to konkurs dla mieszkańców regionu zorganizowany w ramach kampanii „Śląskie – przyspieszamy!”

 
Popularne


POMYSŁ, KTÓRY SIĘ OPŁACA
Głośnik wyprodukowany ze szkła, zegarek z funkcją kontroli zdrowia, gniazdo elektryczne zmniejszające zużycie energii – to przykłady innowacyjnych rozwiązań wprowadzonych na rynek w ostatnich latach.

 

CYFROWY WYMIAR BIZNESU Sposób, w jaki się komunikujemy, pracujemy, a nawet jak spędzamy wolny czas, coraz częściej zależy od przepływu informacji.

 

TO MOŻE BYĆ TWOJA DRUGA SZANSA „Zwolnienia monitorowane” lub „System łagodnych odejść” – to program outplacementu, czyli aktywizacji zawodowej osób zwalnianych z przyczyn zakładu pracy.

 

W POSZUKIWANIU WORK-LIFE BALANCE Żłobek lub klub dziecięcy w siedzibie lub w pobliżu firmy? To już nie ekstrawagancja, ale rozwiązanie, po które coraz śmielej sięgają polscy przedsiębiorcy.

 

ŚLĄSKIE INWESTUJE W KADRY Ponad 53 tys. pracowników województwa śląskiego będzie mogło podnieść swoje zawodowe kompetencje.