Przejdź do treści głównej
PRZEJDŹ NA NOWĄ STRONĘ
FUNDUSZE EUROPEJSKIE DLA ŚLĄSKIEGO
2021-2027

Szkolenia szyte na miarę. Za 420 milionów złotych


2017-05-12 15:52

420 milionów złotych, z czego zakontraktowano już ponad 300 milionów złotych. Wszystko to na szkolenia i inne usługi w mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach, w ramach nowego Podmiotowego Systemu Finansowania. W czwartek 11 maja odbyło się pierwsze posiedzenie komitetu sterującego PSF, podczas którego wypracowano zasady dalszej współpracy dla jak najlepszego wsparcia przedsiębiorców.
- Łączna alokacja środków w naszym województwie wyniosła ponad 420 milionów złotych. Jesteśmy pod tym względem krajowym liderem, bo w udziale przypadła nam prawie jedna czwarta całej krajowej puli. Zaś Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach jest jednym z pierwszych w Polsce, który ten system będzie wprowadzał. Mamy zatem świadomość, że ciąży na nas spora odpowiedzialność – podkreślił Grzegorz Sikorski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach. Jego zdaniem nowe zasady będą bardziej skuteczne, bo bardziej dopasowane do potrzeb przedsiębiorców, a to odbije się na zwiększeniu potencjału ludzkiego w ich przedsiębiorstwach.Uczestnicy czwartkowej konferencji podkreślali korzyści dla województwa wynikające z wprowadzenia nowego systemu. -Mamy do czynienia ze zdecydowanie największym programem regionalnym. Do 2023 roku planujemy objąć wsparciem ponad 53 tysiące pracowników oraz ponad 12 tysięcy mikro, małych i średnich przedsiębiorstw – powiedział Łukasz Wilczek, naczelnik Wydziału Zarządzania Europejskim Funduszem Społecznym w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w KatowicacPewną nowością jest utworzenie Bazy Usług Rozwojowych. -Mowa o specjalnej bazie ze szkoleniami, przypominającej popularne serwisy aukcyjne. Pod względem ilości podmiotów zapisanych do BUR województwo śląskie jest drugie w kraju. To z kolei stwarza możliwość przygotowywania szkoleń szytych na miarę. Zależy nam bowiem na tym, aby system dawał kwalifikacje o największej jakości – wyjaśnił Piotr Kucharski, kierownik Punktu Kontaktowego EFS w WUP Katowice.
-Jest na to spora szansa, ponieważ odtąd przedsiębiorcy będą mogli samodzielnie wybierać szkolenia lub inne usługi. Będą mogli także za pośrednictwem Bazy Usług Rozwojowych zgłaszać zapotrzebowanie na daną usługę jeśli nie znajdą jej wśród już dostępnych na platformie – tłumaczyła Bożena Rojewska, prezes Funduszu Górnośląskiego.

Nowy system to odejście od starych zasad, które bazowały na podejściu podażowym. Pozwoli to tak dobierać szkolenia i usługi doradcze, że będą one miały konkretną wartość dla przedsiębiorcy. W tym przypadku korzysta on bowiem z oferty, której naprawdę potrzebuje i która w realny sposób wpływa na wzrost wiedzy, umiejętności i kompetencji jego pracowników, a przez to na rozwój przedsiębiorstwa.

Maksymalne dofinansowanie wybranych usług rozwojowych może wynieść 80 procent.Samo wsparcie koncentruje się w szczególności na określonych grupach docelowych, takich jak m. in. pracownicy powyżej 50. roku życia, pracownicy o niskich kwalifikacjach czy przedsiębiorstwa wysokiego wzrostu. Wprowadzenie nowego systemu wiąże się nie tylko z szansą dla samych przedsiębiorców, ale również będzie stanowiło bodziec do rozwoju branży szkoleniowej w województwie śląskim.

Poleć innym:
Facebook G+ Twitter Pint.
Pomóż nam poprawić serwis




Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś