Przejdź do treści głównej

Co z tą ekonomią społeczną - czyli jak zostać przedsiębiorcą społecznym


Użyj filtrów, aby szybko odnaleźć interesującą Cię wiadomość:
Pokaż wiadomości
Pokaż według
Użyj filtrów, aby szybko odnaleźć interesujące Cię wydarzenie:
Zobacz w wybranym terminie
2015-11-23 15:03

Ekonomię społeczną tworzą ludzie, którzy angażują się w nietypowe przedsięwzięcia, przecierają nowe szlaki i wyszukują nisze dla swoich działań. To ciężka praca, pełna wzlotów i upadków, ale i ciekawych historii zakończonych sukcesem. Niektóre z nich można było usłyszeć podczas konferencji „Zostań przedsiębiorcą społecznym! Skorzystaj ze środków RPO WSL 2014-2020", która odbyła się 20 listopada 2015 r. w Muzeum Śląskim w Katowicach.

Przedstawiciele najciekawszych spółdzielni socjalnych przedstawiali swoje perypetie związane z budowaniem i prowadzeniem przedsiębiorstw społecznych. Agnieszka Gruzińska z "Jasne, że Bus" z Częstochowy podkreślała wagę aktywnej współpracy z samorządem, dzięki któremu udało się zrealizować projekt. Natalia Kucypera z DeKATO z Katowic przekonywała, że dla młodych, bezrobotnych osób spółdzielnia socjalna jest lepszą alternatywą niż prowadzenie działalności gospodarczej. Agata Swędzioł ze Spółdzielni OPOKA z Kluczy opowiedziała co się robi, aby uzyskać tytuł Przedsiębiorstwa Społecznego 2014 roku. Natomiast Bob Kamiński - przedstawiciel Fajnej Spółdzielni - udowadniał, że najważniejsza jest wartość dodana, czyli włączenie osób wykluczonych (członków społedzielni) do normalnego życia zawodowego. Dzięki temu nie tylko zaczynają w siebie wierzyć, ale również rozwijają swoje umiejętności.

Jako, że środki europejskie w ostatnich latach pozwoliły nam rozwinąć i wzmocnić potencjał regionu, liczymy, że i w latach 2014-2020 będą Państwo z nich korzystać. Tym bardziej, że na włączenie społeczne ramach RPO WSL 2014-2020 przeznaczyliśmy ponad 260 mln euro - mówił Kazimierz Karolczak Członek Zarządu Województwa.

O potrzebie rozwijania sektora ekonomii społecznej i wspierania osób zaangażowanych w tego typu działalność przekonywali eksperci: Bożena Borowiec - Dyrektor ROPS w Katowicach, Cezary Miżejewski - ekspert społeczny, członek Rady Działalności Pożytku Publicznego, Tomasz Schimanek - działacz „trzeciego sektora", ekspert Akademii Rozwoju Filantropii, Jakub Wygnański - ekspert społeczny z Pracowni badań i innowacji społecznych Stocznia.

O tym dlaczego warto i jak zakładać przedsiebiorstwa społeczne opowiadali: Marta Leżańska - kierownik Jurajskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej z Częstochowy oraz pracownicy Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej Subregionu Centralnego z Rudy Śląskiej.

Gość specjalny wydarzenia - prof. Jerzy Hausner - wystąpił z wykładem „O rozwoju społecznym Polski". Jak sam mówił - W dotychczasowych rozważaniach o modelach polityki społecznej i państwa opiekuńczego rozpatrywano zasadniczo trzy instytucje – rodzinę, rynek i państwo. To zbyt ubogi schemat. Współcześnie uwzględniony być musi także szeroko trzeci sektor oraz wspólnota lokalna. Nie chodzi o to, aby zastąpić rynek, państwo czy rodzinę, ale aby inaczej spojrzeć na ich funkcjonowanie i wpłynąć na inne kształtowanie się ich dotychczasowej roli.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Wydział Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego we współpracy z Muzeum Śląskim w Katowicach.

Patronat medialny nad spotkaniem objęli Dziennik Zachodni, Polskie Radio Katowice i TVP Katowice.

Konferencja współfinansowano ze środków Unii Europejskiej, z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Poleć innym:
Facebook G+ Twitter Pint.
Pomóż nam poprawić serwis
Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś