Przejdź do treści głównej
PRZEJDŹ NA NOWĄ STRONĘ
FUNDUSZE EUROPEJSKIE DLA ŚLĄSKIEGO
2021-2027

Ciągły nabór wniosków na wzajemne oceny w Interreg Europa


2020-01-09 12:32

Wzajemne oceny (peer reviews) wspierają władze lokalne, regionalne i centralne oraz instytucje publiczne w unowocześnianiu programów i polityk rozwoju. Wzajemna ocena to szansa na świeże i bezstronne spojrzenie z zewnątrz. Instytucje z UE, Norwegii, Szwajcarii analizują z wnioskodawcą jego sytuację w wybranym temacie i w oparciu o własne doświadczenia, udzielają wskazówek. Finansowo i merytorycznie oceny wspiera program Interreg Europa. Obecny nabór ma charakter ciągły, szczegółowe informacje na temat warunków są dostępne w Terms of reference. Open call for interregional peer reviews.

Temat wzajemnej oceny musi pokrywać się z jednym z priorytetów programu Interreg Europa:

  1. Badania i innowacje. 
  2. Konkurencyjność MŚP. 
  3. Ochrona środowiska. 
  4. Gospodarka niskoemisyjna oraz gospodarowanie zasobami naturalnymi i kulturowymi. 

Szczegółowe opisy priorytetów są dostępne w:

Dla kogo?
Priorytetowo są traktowani wnioskodawcy, którzy nie są partnerami w projektach Interreg Europa. Szczególnie mile widziane są zgłoszenia od Instytucji Zarządzających i Pośredniczących w krajowych i regionalnych programach operacyjnych. W przypadku innych instrumentów polityki (np. planów, strategii itp.) wnioski mogą składać wyłącznie podmioty za nie odpowiedzialne.

Najważniejszym kryterium wyboru wniosku o wzajemną ocenę jest jego jakość.
Jeśli wniosek o wzajemną ocenę składa partner projektu Interreg Europa, to nie powinien powielać tematyki realizowanego projektu.

Przykłady wzajemnych ocen
Ocena przeprowadzona w regionie Hauts-de-France dotyczyła zwiększenia skuteczności wykorzystania funduszy strukturalnych na rzecz poprawy efektywności energetycznej w budynkach publicznych i mieszkaniach socjalnych. Francuzi wspólnie z praktykami z Irlandii, Włoch, Portugalii i Hiszpanii analizowali rozwiązania możliwe do zastosowania w regionie, w tym także w nowej perspektywie finansowej. Więcej informacji znajduje się na stronie interregeurope.eu.

Tematem spotkania w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego będzie gospodarka o obiegu zamkniętym. Dla władz regionalnych to stosunkowo nowy temat, dotychczas nieobecny w RPO.  Urząd zamierza skorzystać z doświadczeń europejskich instytucji, które realizują już różnego typu projekty poświęcone tej tematyce. Zdobyta w ten sposób wiedza posłuży Urzędowi w przygotowaniu programu regionalnego na lata 2021-2027. Eksperci Interreg Europa dobierają obecnie zagranicznych uczestników, którzy w przyszłym roku odwiedzą województwo warmińsko-mazurskie. 

Przykłady innych ocen

Wsparcie programu Interreg Europa
Eksperci programu Interreg Europa oferują bezpłatne wsparcie w zakresie:

  • doboru odpowiednich uczestników oceny,
  • przygotowania do spotkania koordynatora i pozostałych uczestników,
  • pomocy w sfinalizowaniu raportu ze wzajemnej oceny,
  • na życzenie mogą pomóc w przygotowaniu materiałów merytorycznych i wywiadów z interesariuszami, a także w koordynacji i moderowaniu spotkania.


Program Interreg Europa może opłacić koszty podróży i pobytu maksymalnie sześciu uczestników wzajemnej oceny (transport lokalny, wyżywienie, noclegi). Ponadto instytucja, która wnioskowała o ocenę może zwrócić się do programu Interreg Europa z prośbą o pokrycie kosztów cateringu i tłumaczenia.

Zadania wszystkich uczestników, w tym instytucji, która wnioskuje i gości uczestników oceny, opisano w załączonych warunkach naboru.

Wnioskowanie

O wzajemną ocenę wnioskuje się on-line, na stronie programu (prowadzona w języku angielskim). Uwaga – trzeba być zarejestrowanym lub dokonać w rejestracji w Interreg Europe community.

Do formularza wpisujemy tylko jeden instrument polityki, za który odpowiada instytucja. Piszemy, w którym miejscu dokument odnosi się do tematu oceny (np. w którym rozdziale, priorytecie, działaniu itp.). Wybieramy priorytet programu Interreg Europa, w którym mieści się proponowany przez nas temat oceny. Dokładnie wyjaśniamy sytuację oraz kontekst regionalny problemu.

Pytania dotyczące strony organizacyjnej i merytorycznej można kierować do pani Eleny Ferrario ze Wspólnego Sekretariatu Interreg Europa (e.ferrario@policylearning.eu).
Pytania w języku polskim, dotyczące strony merytorycznej, można kierować do Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju - Krajowego Punktu Kontaktowego programu Interreg Europa (Anna Stol, tel. 22 273 81 76, IE@miir.gov.pl).  

Poleć innym:
Facebook G+ Twitter Pint.
Pomóż nam poprawić serwis




Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś